Agnieszka Pomaska

Nowy rząd Pomorza. Mieczysław Struk ponownie marszałkiem
26 listopada 2018 r., napisany przez

Sprawujący funkcję marszałka województwa od ośmiu lat Mieczysław Struk (PO) został ponownie wybrany przez sejmik na marszałka. W zarządzie województwa doszło do dwóch zmian – członkami zarządu zostali Józef Sarnowski z PSL i Agnieszka Kapała-Sokalska z Nowoczesnej.

Po nerwowych układankach koalicyjnych, które miały miejsce tuż po wyborach, podczas  poniedziałkowej sesji pomorskiego sejmiku nie było już wątpliwości kto ma większość. Marszałkiem ponownie został wybrany Mieczysław Struk (PO). W głosowaniu tajnym zdobył 20 głosów (18 głosów radnych Koalicji Obywatelskiej, 1 głos radnego PSL Józefa Sarnowskiego i 1 głos należący albo do radnego wybranego z listy PSL Dariusza Męczykowskiego albo do kogoś z klubu PiS). Przeciwko zagłosowało 13 radnych, tylu ile liczy klub PiS.

Wynik głosowania został entuzjastycznie przyjęty. Brawo bili radni KO i wielu urzędników marszałka, którzy przysłuchiwali się obradom sejmiku.

Po wyborze marszałka, program sesji sejmiku został rozszerzony i radni przystąpili do wyboru nowego zarządu województwa. Wicemarszałkiem, tak jak w poprzedniej kadencji, wybrano Wiesława Byczkowskiego (PO), zaś członek zarządu Ryszard Świlski (PO) został wicemarszałkiem.

Miejsce w zarządzie dostało Polskie Stronnictwo Ludowe, ale nie wszedł do niego szef pomorskich ludowców Krzysztof Trawicki. Powodem były m.in. jego związki z radnym Dariuszem Męczykowskim, który starał się montować koalicję, aby wspólnie z PiS przejąć władzę w regionie. Członkiem zarządu z ramienia PSL został 68-letni emeryt Józef Sarnowski. To wieloletni radny, były szef ośrodka doradztwa rolniczego.

Do zarządu weszła również przedstawicielka Nowoczesnej – młoda prawniczka Agnieszka Kapała-Sokalska, która zadebiutowała w sejmiku jako radna.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl