Nowy rząd Pomorza. Mieczysław Struk ponownie marszałkiem

2018-11-260

Sprawujący funkcję marszałka województwa od ośmiu lat Mieczysław Struk (PO) został ponownie wybrany przez sejmik na marszałka. W zarządzie województwa doszło do dwóch zmian – członkami zarządu zostali Józef Sarnowski z PSL i Agnieszka Kapała-Sokalska z Nowoczesnej.

Po nerwowych układankach koalicyjnych, które miały miejsce tuż po wyborach, podczas  poniedziałkowej sesji pomorskiego sejmiku nie było już wątpliwości kto ma większość. Marszałkiem ponownie został wybrany Mieczysław Struk (PO). W głosowaniu tajnym zdobył 20 głosów (18 głosów radnych Koalicji Obywatelskiej, 1 głos radnego PSL Józefa Sarnowskiego i 1 głos należący albo do radnego wybranego z listy PSL Dariusza Męczykowskiego albo do kogoś z klubu PiS). Przeciwko zagłosowało 13 radnych, tylu ile liczy klub PiS.

Wynik głosowania został entuzjastycznie przyjęty. Brawo bili radni KO i wielu urzędników marszałka, którzy przysłuchiwali się obradom sejmiku.

Po wyborze marszałka, program sesji sejmiku został rozszerzony i radni przystąpili do wyboru nowego zarządu województwa. Wicemarszałkiem, tak jak w poprzedniej kadencji, wybrano Wiesława Byczkowskiego (PO), zaś członek zarządu Ryszard Świlski (PO) został wicemarszałkiem.

Miejsce w zarządzie dostało Polskie Stronnictwo Ludowe, ale nie wszedł do niego szef pomorskich ludowców Krzysztof Trawicki. Powodem były m.in. jego związki z radnym Dariuszem Męczykowskim, który starał się montować koalicję, aby wspólnie z PiS przejąć władzę w regionie. Członkiem zarządu z ramienia PSL został 68-letni emeryt Józef Sarnowski. To wieloletni radny, były szef ośrodka doradztwa rolniczego.

Do zarządu weszła również przedstawicielka Nowoczesnej – młoda prawniczka Agnieszka Kapała-Sokalska, która zadebiutowała w sejmiku jako radna.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk