Agnieszka Pomaska

Poznań: uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego
15 kwietnia 2016 r., napisany przez

W stolicy Wielkopolski, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyło się dziś pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Uroczyste obrady obu Izb parlamentu, zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości, otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W porządku posiedzenia znalazło się także odczytanie przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego tekstu uchwały Sejmu i Senatu oraz wygłoszenie orędzia przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą obrady Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu – w ceremonii wziął udział m.in. prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowa rządu.

źródło: sejm.gov.pl