Poznań: uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego

2016-04-150

W stolicy Wielkopolski, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyło się dziś pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Uroczyste obrady obu Izb parlamentu, zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości, otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W porządku posiedzenia znalazło się także odczytanie przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego tekstu uchwały Sejmu i Senatu oraz wygłoszenie orędzia przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą obrady Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu – w ceremonii wziął udział m.in. prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowa rządu.

źródło: sejm.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk