Agnieszka Pomaska

Dzień solidarności z Białorusią
17 marca 2006 r., napisany przez

manifestacja-na-rzecz-bialorusi-marzec-2006.jpg „Wolna Białoruś!”, „Łukaszenka do kołchozu!” i „Europa z Białorusią” – m.in. takie hasła skandowano w czwartek pod konsulatem białoruskim w Gdańsku, w trakcie demonstracji przeciwko łamaniu praw obywatelskich na Białorusi.

Manifestację zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci i PO. Około 30 młodych ludzi, którzy przyszli na manifestację, przyniosło ze sobą świece, plakaty prezydenta Łukaszenki ustylizowanego na Hitlera oraz zdjęcia białoruskich dziennikarzy i polityków „zaginionych” po tym, jak narazili się Łukaszence.

– Chcieliśmy pojechać na Białoruś, aby przypatrywać się niedzielnym wyborom. Zebrałam grupę czternastu chętnych osób, ale wszystkim konsulat białoruski odmówił wydania wiz, bez podania przyczyn – mówi gdańska radna PO Agnieszka Pomaska.

SMD złożyło w konsulacie petycję o przeprowadzenie białoruskich wyborów prezydenckich w sposób demokratyczny.

PO organizuje też drugą manifestację przeciwko łamaniu praw obywatelskich na Białorusi. Odbędzie się ona w niedzielę, w dniu wyborów prezydenckich na Białorusi, na Targu Węglowym w Gdańsku – o godz. 15.30. Wcześniej, od godz. 13 działacze PO przeprowadzą tam akcje zbierania książek dla Polaków na Białorusi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

              mac