„Nic, co bezprawne, się nie ukryje” – Agnieszka Pomaska o zmianie polityki leśnej.

2023-11-15

W jednej kwestii nowi posłowie i senatorowie koalicji partii opozycyjnych są zgodni – trzeba jak najszybciej zmienić politykę leśną. Czy jednak uda się powstrzymać wycinkę polskich lasów? Co zrobić, by Lasy Państwowe przestały być politycznym łupem? I jak zwiększyć kontrolę społeczną nad działaniami leśników?

Przed wyborami ponad 200 organizacji ekologicznych i ruchów społecznych postanowiło powiedzieć „sprawdzam” kandydatom do parlamentu, publikując „Manifest leśny” . Postulowano w nim m.in. wyłączenie minimum 20 proc. lasów z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie, zwiększenie realnego wpływu społeczeństwa na decyzje o lasach i pełen dostęp  do informacji o lasach i ochronie przyrody.

Aż 43 osoby, które dostały się do Sejmu i Senatu, popierają całość lub część postulatów Manifestu Leśnego – informuje Marta Jagusztyn. – Większość z nich złożyła także konkretne deklaracje, jak chcą zreformować politykę leśną.

Na razie zmian nie będzie. Czas dany Zjednoczonej Prawicy decyzją prezydenta Andrzeja Dudy oznacza także zatrzymanie leśnej reformy.

Jest problem. Widać, że prezydent dał czas na dalszą pracę niszczarek, na danie paru gościom roboty, ale są to jednak instytucje publiczne – mówiła Agnieszka Pomaska, jednocześnie wskazując, że działania mające na celu poprawę gospodarki leśnej, już są podejmowane. – W Lasach Państwowych  pracuje mnóstwo ludzi. Wielu z nich skontaktowało się z nami jeszcze przed wyborami. I powiem szczerze, że byłam zaskoczona, jak niewielu zwolenników ma wśród leśników obecny dyrektor RDLP w Gdańsku, Bartłomiej Obajtek. Otrzymaliśmy sygnały o licznych nieprawidłowościach, przyznawaniu nadleśnictw bez konkursu. Znamy konkretne miejsca, gdzie np. radny PiS dostawał nadleśnictwo bez żadnego trybu, lub gdzie w ostatniej chwili zmieniane są kontrakty. Dziś formalnie niewiele możemy zrobić, ale zbieramy sygnały. Nic, co bezprawne, się nie ukryje. Mamy sztab prawników, którzy się tym zajmują.

Źródło: zawszepomorze.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk