Refundacja in vitro. Obywatelski projekt ustawy badają już sejmowi prawnicy i analitycy.

2023-04-07

Do Biura Analiz Sejmowych trafił dziś, 7 kwietnia, obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To standardowa procedura, ale i sygnał, że projekt nie wylądował w sejmowej zamrażarce. Inicjatorom zmian w ustawie chodzi o refundację procedury in vitro z budżetu państwa.

Do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych skierowano dziś, 7 kwietnia, projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych, przygotowany przez Komitet Tak dla In Vitro. To standardowa procedura, gdy projekt ustawy lub zmian w akcie istniejącym dociera do Parlamentu.

W obywatelskiej propozycji zmiany ustawy chodzi o refundację procedur związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym tą metodą.

Przypomnijmy, że pod projektem zmian podpisało się ok. pół miliona osób. Aby można skierować do Sejmu obywatelski projekt ustawy, wymagane jest pod nim min. 100 tys. podpisów.

Projekt aktu wraz z podpisami zaniosły do Sejmu posłanki Koalicji Obywatelskiej, organizując przy tym konferencję prasową. Przedstawicielką inicjatorów jest w Sejmie Agnieszka Pomaska jako pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

(…)

Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna. Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 mln dzieci, w tym – jak podają przedstawiciele KO – co najmniej 100 tys. w Polsce. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 3 mln osób.

W latach 2013-2016 na terenie całego kraju funkcjonował Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Był realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia i adresowany do wszystkich niepłodnych par spełniających określone kryteria.

Pierwsze czytanie projektu takiej ustawy na posiedzeniu Sejmu przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

źródło: rynekzdrowia.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk