„Czekamy na efekty bo prawo ewidentnie zostało złamane.” Kontrola posłów PO w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

2023-03-30

W czwartek (30.03) posłowie Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk i Tadeusz Aziewicz odbyli kontrolę poselską w Ministerstwie Aktywów Państwowych celem uzyskania dostępu do dokumentów, materiałów i informacji dotyczących kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających spółkami Skarbu Państwa.

Parlamentarzyści pytali m.in. o to:

  1. Ile wynosi podstawa wymiaru, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami w związku z art. 11 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023?
  2.  Czy podstawa wymiaru o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami uległa jakiejkolwiek zmianie na przestrzeni ostatnich 5 lat, czy dalej utrzymuje się niezmiennie na tym samym poziomie?
  3. Ile wynosi miesięcznie maksymalne wynagrodzenie, które Rada Nadzorcza spółki może przyznać członkowi Zarządu, którego wynagrodzenie zostało uprzednio ukształtowane przez walne zgromadzenie akcjonariuszy w przedziale kwotowym mieszczącym się od siedmiokrotności do piętnastokrotności podstawy wymiaru, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

– Uzyskaliśmy potwierdzenie, że między innymi w spółce Orlen jest łamana ustawa kominowa i członkowie zarządu na czele z Prezesem Obajtkiem otrzymują zawyżone wynagrodzenia – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. – W prokuraturze jest już nasze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ministra Sasina oraz członków Rady Nadzorczej Orlenu. Okazuje się, że to zawiadomienie wędruje od prokuratury do prokuratury. Jest już w czwartej prokuraturze. Czekamy na efekty bo prawo ewidentnie zostało złamane – dodała.

– Nasza dzisiejsza wizyta w Ministerstwie Aktywów Państwowych to doświadczenie bezsilności Ministerstwa w kontekście wykonywania konstytucyjnych obowiązków, jakie spoczywają na Ministrze Aktywów Państwowych. Minister Sasin uzyskał bardzo poważne i wiarygodne informacje o wysoce prawdopodobnym złamaniu ustawy kominowej i nie podejmuje żadnych decyzji – mówił poseł Tadeusz Aziewicz.

Obejrzyj relację Posłów z kontroli

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk