Agnieszka Pomaska bierze udział w posiedzeniu prezydiów parlamentów państw Trójkąta Weimarskiego

2013-07-040

Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska będzie uczestniczyła w dniach 4-5 lipca w posiedzeniu prezydiów państw Trójkąta Weimarskiego, które odbędzie się w Krakowie. Spotkaniu przewodniczyć będzie marszałek Sejmu Ewa Kopacz. 

Przyszłość Unii Europejskiej w kontekście reform Unii Gospodarczej i Walutowej to pierwszy z tematów wspólnego posiedzenia prezydiów. Uczestnicy spotkania będą dyskutować o wspieraniu konkurencyjności, wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. Podczas rozmów poruszone zostaną też kwestie związane ze wzmocnieniem Unii Gospodarczej i Walutowej.

Kolejnym tematem posiedzenia będzie Europejska Polityka Sąsiedztwa w zakresie relacji z państwami południowego regionu Morza Śródziemnego i Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy będą dotyczyły poszerzenia stref wolnego handlu i współpracy międzynarodowej, a także liberalizacji reżimu wizowego.

Prezydia omówią także tematy dotyczące wyzwań i perspektyw Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Parlamentarzyści z Polski, Francji i Niemiec poruszą kwestie związane m.in. ze zwiększeniem skuteczności w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wzmocnieniem rozwoju zdolności obronnych oraz europejskiego przemysłu obronnego.

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana w 1991 r. w Weimarze podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji oraz Niemiec. Trójkąt Weimarski jest jednym z ważniejszych instrumentów prowadzenia dialogu i istotnym forum konsultowania europejskich interesów w zakresie kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. Obszarem szczególnego zainteresowania partnerów jest Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony oraz polityka sąsiedztwa. Poprzednie spotkanie na szczeblu prezydiów Sejmu RP, Zgromadzenia Narodowego Francji oraz Niemieckiego Bundestagu odbyło się w 2010 r. w Essen. Spotkanie w Krakowie będzie kontynuacją rozpoczętych trzy lata temu rozmów.

Sejm RP od 1989 r. realizuje aktywną współpracę bilateralną zarówno z Niemcami, jak i z Francją. W obecnej kadencji Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna ukonstytuowała się 26 stycznia 2012 r. Liczy ona 39 członków, w tym 30 posłów i 9 senatorów. Przewodniczącym grupy jest poseł Marek Krząkała. W VII kadencji Sejmu Polsko-Francuska Grupa Parlamentarna powstała 10 maja 2012 r. Obecnie należy do niej 19 posłów i 2 senatorów. Pracami grupy kieruje posłanka Dorota Rutkowska.

źródło: sejm.gov.pl
fot. Krzysztof Białoskórski

[nggallery id=119]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk