Konferencja Przewodniczących Komisji ds. Unii Europejskiej (COSAC) w Wilnie

2013-07-090

W dniach 7-8 lipca, posłanka Agnieszka Pomaska uczestniczyła w konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w Wilnie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach parlamentarnego wymiaru prezydencji Litwy w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2013 roku.

Przedstawiając priorytety litewskiej prezydencji minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius podkreślił, że priorytetem Litwy jest bezpieczna, rosnąca i otwarta Europa.

Według L. Linkevičiusa, ustalone przez Litwę priorytety są kontynuacją priorytetów poprzednich prezydencji, dlatego będą poczynione wysiłki, by kontynuować rozpoczęte prace. Szef litewskiej dyplomacji wyodrębnił kwestie dyscypliny finansowej, bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, bezpieczeństwa energetycznego i Partnerstwa Wschodniego. L. Linkevičius docenił wsparcie parlamentów krajowych oraz Parlamentu Europejskiego, które ma przyczynić się do sukcesu prezydencji Litwy w Radzie UE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič podczas spotkania przewodniczących COSAC przedstawił raport „W kierunku unii politycznej i gospodarczej: Kolejne kroki”. Zdaniem M. Šefčoviča, utworzenie unii gospodarczej i walutowej oraz wprowadzenie euro jest fundamentem integracji europejskiej. Jak twierdził wiceprzewodniczący KE – jest to zadanie dla kilku prezydencji.

M. Šefčovič podkreślił, że kryzys finansowy ujawnił słabości i pokazał, jakich działań należy się podjąć w celu wzmocnienia systemu. Według prelegenta, jasne jest, że należy nie tylko rozwiązać problemy spowodowane kryzysem finansowym, ale trzeba również zaostrzyć system zarządzania gospodarczego i odbudować fundamenty unii gospodarczej i walutowej.

Zdaniem wiceprzewodniczącego KE, zarządzanie kryzysowe było skuteczne i stopniowo wraca zaufanie do gospodarki UE, ale obecnie wzrost gospodarczy jest jeszcze bardzo powolny, panuje wysokie bezrobocie. Dlatego też, jego zdaniem, należy kontynuować prace i polepszać współpracę w unii gospodarczej i walutowej.

Dziękując wszystkim za udział i aktualną dyskusję prowadzący spotkanie wicemarszałek Sejmu RL Gediminas Kirkilas zaprosił przewodniczących Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej na nadchodzące jubileuszowe 50-te spotkanie COSAC, które odbędzie się 27-29 października w Wilnie.

źródło: www.l24.lt
fot. www.skupstina.me

[nggallery id=120]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk