Sympozjum poświęcone dotychczasowym relacjom UE-Turcja

2013-05-280

W dniach 27-28 maja przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska uczestniczyła w sympozjum na temat dotychczasowych relacji UE-Turcja, które odbywało się w tureckim mieście Wan.

Relacje Turcji z Unią Europejską mają z wielu powodów wyjątkowy charakter. Turcja najdłużej ze wszystkich kandydatów stara się o przyjęcie do UE. Jest najludniejszym krajem kandydackim, w razie przyjęcia do UE stałaby się państwem członkowskim z najliczniejszą populacją. Integracja z UE stwarza dużą szansę na ugruntowanie w Turcji demokratycznego systemu politycznego i modernizację kraju. Nadal w wypowiedziach tureckich przywódców członkostwo pozostaje priorytetowym celem polityki zagranicznej i starań na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście globalnego kryzysu.

 Unia Europejska znajduje się w najważniejszym punkcie swojego rozwoju od czasu powstania zjednoczonej Europy. Zastanawiamy się w jakim kierunku będą ewoluowały zmiany, czy stać nas na odważne decyzje, aby przełamać niekorzystny dla nas Europejczyków ciąg zdarzeń i wygrać walkę o przyszłość Unii, przyszłość następnych pokoleń. Ja wierzę, że tak. W końcu z każdego kryzysu wychodziliśmy wzmocnieni, silniejsi, mądrzejsi – stwierdziła Pomaska.

Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej zwróciła również uwagę, że kryzys jest dla Unii szansą na pogłębienie integracji, nie tylko w sferze stricto sensu budżetowej. Jest to możliwość stworzenia dla przyszłych pokoleń instytucji na miarę potrzeb, które będą wspierać obywateli w ich codziennym życiu.

Obecny kryzys, w którym tkwi Unia Europejska, przybrał bardziej złożoną strukturę. Rozpatrywać należy go wielopłaszczyznowo, ponieważ nie obejmuje jedynie kwestii finansowych i przyszłości waluty euro, ale dotyczy również spraw społecznych, zaufania obywateli do przywódców europejskich, instytucji unijnych i legislacji. Kryzys ten nie dotyczy tylko zadłużenia, ale przede wszystkim zaufania, a mówiąc ściślej, wiarygodności państw – podsumowała posłanka Agnieszka Pomaska.

[nggallery id=115]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk