Agnieszka Pomaska

Sejm dzięki głosom Porozumienia odrzucił weto Senatu. Ustawa o wyborach kopertowych przyjęta
7 maja 2020 r., napisany przez

Sejm zagłosował za odrzuceniem uchwały Senatu, w której ten opowiedział się przeciwko ustawie o wyborach korespondencyjnych. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Przegłosowanie ustawy to efekt porozumienia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Posłowie jego partii i sam Gowin głosowali za ustawą.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Oznacza to, że ustawa o wyborach kopertowych została przyjęta. Teraz będzie czekać na podpis prezydenta. 

Za odrzuceniem senackiego weta był cały klub PiS, w tym wszyscy posłowie Porozumienia i sam Jarosław Gowin. Prawie cała opozycja głosowała przeciwko ustawie o wyborach kopertowych – z wyjątkiem 11 posłów Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu. Ustawę poparł jeden poseł Koalicji Obywatelskiej, co tłumaczył pomyłką – ale ten jeden głos nie miał znaczenia dla wyniku głosowania (za – 236 głosów, przeciw – 213 ,wstrzymało się – 11).

Czytaj więcej

źródło: wiadomosci.gazeta.pl