Agnieszka Pomaska

Konflikt ws. Muzeum Westerplatte. Posłanka Pomaska krytykuje projekt PiS. „To nie jest specustawa tylko specprzejęcie”
19 czerwca 2019 r., napisany przez

Sejmowa komisja poparła projekt specustawy, która ma „usprawnić” budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Naszym marzeniem jest zbudowanie tam nowoczesnego plenerowego muzeum – mówi wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Projekt krytycznie ocenia opozycja i prezydent Gdańska.

We wtorek na sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu specustawy „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. (…)

Gdańska posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska przywołała wypowiedź sprzed lat Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, byłego pełnomocnika wojewody pomorskiego ds. Westerplatte, obecnie pracownika Muzeum II Wojny Światowej. Wójtowicz-Podhorski – według posłanki PO-KO – mówił kiedyś o potrzebie zastąpienia pomnika na Westerplatte „czymś efektowniejszym, zarazem skromniejszym”.

Czytaj więcej

źródło: dziennik.pl

Podczas posiedzenie Komisji Posłanka Pomaska mówiła również, iż 'tytuł ustawy wprowadza w błąd Posłów i opinię publiczną, to nie jest ustawa o budowaniu, ale o DZIELENIU! Chodzi w niej o to aby panowanie nad Westerplatte przejęli politycy PiS. Zgłaszam wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad’.

Tego samego dnia, przed południem odbyła się konferencja prasowa pomorskich Posłów PO – Agnieszki Pomaskiej, Małgorzaty Chmiel, Adama Korola i Grzegorza Furgo.

„Nikt tak jak Paweł Adamowicz nie pielęgnował pamięci o wydarzeniach początku września 1939 roku, nikt nie dbał tak o pamięć o Bohaterach Westerplatte. Dziś, podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury, PiS chce wykonać pierwszy krok by tę pamięć zniszczyć, by zawłaszczyć Westerplatte, by uprawiać tam politykę. PiS nigdy nie dbał o Westerplatte, Skarb Państwa nie dał ani złotówki aby posprzątać swoje tereny, Wojewoda Pomorski nigdy się nimi nie interesował.” – powiedziała Agnieszka Pomaska.

Obejrzyj video z konferencji