Konflikt ws. Muzeum Westerplatte. Posłanka Pomaska krytykuje projekt PiS. „To nie jest specustawa tylko specprzejęcie”

2019-06-190

Sejmowa komisja poparła projekt specustawy, która ma „usprawnić” budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Naszym marzeniem jest zbudowanie tam nowoczesnego plenerowego muzeum – mówi wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Projekt krytycznie ocenia opozycja i prezydent Gdańska.

We wtorek na sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu specustawy „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. (…)

Gdańska posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska przywołała wypowiedź sprzed lat Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, byłego pełnomocnika wojewody pomorskiego ds. Westerplatte, obecnie pracownika Muzeum II Wojny Światowej. Wójtowicz-Podhorski – według posłanki PO-KO – mówił kiedyś o potrzebie zastąpienia pomnika na Westerplatte „czymś efektowniejszym, zarazem skromniejszym”.

Czytaj więcej

źródło: dziennik.pl

Podczas posiedzenie Komisji Posłanka Pomaska mówiła również, iż 'tytuł ustawy wprowadza w błąd Posłów i opinię publiczną, to nie jest ustawa o budowaniu, ale o DZIELENIU! Chodzi w niej o to aby panowanie nad Westerplatte przejęli politycy PiS. Zgłaszam wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad’.

Tego samego dnia, przed południem odbyła się konferencja prasowa pomorskich Posłów PO – Agnieszki Pomaskiej, Małgorzaty Chmiel, Adama Korola i Grzegorza Furgo.

„Nikt tak jak Paweł Adamowicz nie pielęgnował pamięci o wydarzeniach początku września 1939 roku, nikt nie dbał tak o pamięć o Bohaterach Westerplatte. Dziś, podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury, PiS chce wykonać pierwszy krok by tę pamięć zniszczyć, by zawłaszczyć Westerplatte, by uprawiać tam politykę. PiS nigdy nie dbał o Westerplatte, Skarb Państwa nie dał ani złotówki aby posprzątać swoje tereny, Wojewoda Pomorski nigdy się nimi nie interesował.” – powiedziała Agnieszka Pomaska.

Obejrzyj video z konferencji

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk