Agnieszka Pomaska

Powstanie nowa dzielnica Gdańska. Radni Platformy Obywatelskiej poparli wniosek
2 czerwca 2017 r., napisany przez

W Gdańsku powstanie nowa, 35. dzielnica – Orunia Górna. Wniosek o powołanie nowej dzielnicy poparł już klub Platformy Obywatelskiej.

Orunia Górna zostanie wydzielona z największej dzielnicy Gdańska – Chełmu. O jej utworzenie już od kilku lat zabiegają sami mieszkańcy.

– Jestem radnym z tego okręgu i pamiętam, że taki postulat pojawił się już wiele lat temu – mówi Adam Nieroda, radny miasta Gdańska z Platformy Obywatelskiej. – Mieszkańcy Oruni Górnej wskazywali, że nie identyfikują się z wielką dzielnicą Chełm i wolą mieć własną. Symbolicznie wyrazili to choćby podczas wyborów do rady dzielnicy Chełm – wtedy na Oruni Górnej była najmniejsza frekwencja wyborcza. Za wydzieleniem Oruni Górnej z dzielnicy Chełm przemawia również fakt, że jest to obecnie największa dzielnica Gdańska, w której mieszka ponad 50 tysięcy osób, a cały czas się rozrasta. To dzielnica bardziej zaludniona niż Starogard Gdański czy Sopot. Wydzielenie z niej Oruni Górnej sprawi, że Chełm będzie mniejszy o około 12 tysięcy osób, ale i tak pozostanie największą dzielnicą Gdańska.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl