Agnieszka Pomaska: W przyszłym budżecie UE Polska będzie walczyć o ok. 300 mld zł

2011-09-190

W przyszłym budżecie Unii Europejskiej, w latach 2014-2020, Polska ma szansę na ok. 300 mld zł, wobec ok. 260 mld zł (68 mld euro) w obecnym budżecie – poinformowała w niedzielę podczas konferencji prasowej w Gdańsku Poseł Agnieszka Pomaska, nr 4 na liście PO w tegorocznych wyborach do Sejmu.

Polska, w przeciwieństwie do krajów południa Europy, jest bardzo wysoko ceniona za działania antykryzysowe, doskonale radzi sobie z wydawaniem środków unijnych i dlatego ma szansę na większe środki wspomagające wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy – argumentowała Pomaska – Tylko Platforma Obywatelska ma wystarczająco doświadczoną drużynę, która jest w stanie wywalczyć więcej środków z Unii Europejskiej na następne lata, gdyż wiemy jak to zrobić. Nasi ludzie, jak przewodniczący PE Jerzy Buzek, komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski gwarantują, że wywalczymy więcej.

Środki te posłużą nie tylko rozwojowi infrastruktury we wszystkich regionach, ale i rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych: bezrobocia młodych, nierówności społecznych, opieki nad seniorami. Z danych resortu rozwoju regionalnego wynika, że Polska jest liderem w UE pod względem wielkości wykorzystania unijnych funduszy. Na Polskę przypada 22 proc. wszystkich unijnych środków wypłaconych dotąd państwom członkowskim przez Komisję Europejską w ramach funduszy przeznaczonych na lata 2007-13.

Komisja wypłaciła dotąd państwom członkowskim w sumie 96,2 mld euro, z czego blisko 21 mld euro – Polsce. Na kolejnych miejscach plasują się Hiszpania i Niemcy, które uzyskały z KE kwoty ponaddwukrotnie mniejsze – odpowiednio 10,3 i 9,08 mld euro.

Środki przekazane dotychczas Polsce to 32 proc. alokacji zaprogramowanej dla Polski w ramach unijnej perspektywy finansowej 2007-13. Średni poziom płatności z KE dla państwa członkowskiego w stosunku do jego alokacji wynosił w sierpniu tego roku 28 proc.

[nggallery id=60]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk