Pomaska o Zielonym Ładzie: Zmiany są konieczne, ale muszą być z korzyścią dla rolników.

2024-05-10

„Cel jest jasny (…) zmiany są konieczne, ale chodzi o to, żeby były z korzyścią dla rolników, dla nas wszystkich” – powiedziała w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Agnieszka Pomaska – posłanka KO i wiceprzewodnicząca sejmowa komisja ds. UE. Polityk mówiła o Zielonym Ładzie w dniu, w którym ulicami Warszawy przechodzą masowe protesty przeciwko jego wdrożeniu. „Na pewno mamy poważne zastrzeżenia do Zielonego Ładu” – tłumaczyła Pomaska.

To premier Tusk wynegocjował zniesienie konieczności ugorowania. To jeden z konkretów, który już udało się załatwić – przyznała posłanka w rozmowie z Piotrem Salakiem. Zdaje sobie ona sprawę z negatywnego odzewu społecznego, który obejmuje wiele punktów Zielonego Ładu.

Te przepisy, które są kontrowersyjne, sprawią, że efekt będzie odwrotny od założonego (…) Chodzi o to, żebyśmy mieli poczucie, że żywność, którą jemy, jest bezpieczna, ale w dłuższej perspektywie, że jej produkcja nie jest zagrożona ­– wyjaśniła.

Dziennikarz RMF24 wskazał, że protestujący w ogóle nie chcą Zielonego Ładu.

Jesteśmy na niego skazani czy trzeba zupełnie zmienić politykę? – pytał Salak.

To jest kwestia szukania optymalnych rozwiązań – powiedziała Pomaska. Dodała, że problem będzie polegał na godzeniu opłacalności produkcji i ograniczenia strat klimatycznych

Zmiany są potrzebne – konkludowała polityk.

W piątek ogłoszono oficjalne zmiany w składzie rządu. Nowymi ministrami w gabinecie Tuska są: Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski i Krzysztof Paszyk.

Piotr Salak próbował dowiedzieć się, co znaczą słowa Donalda Tuska o „szybko odchodzących” ministrach.

To jest kwestia zadań do wykonania, które ma każdy z ministrów (…) mamy też taki kalendarz wyborczy, że są wybory do PE, część ministrów zdecydowała się kandydować – powiedziała posłanka KO.  

Dobrze, że w kampanii wyborczej mamy jasną sytuację kadrową, tzn. ci, którzy kandydują, robią kampanię wyborczą, a na ich miejsca w ministerstwach przychodzą nowi ­– dodała.

Polityk obozu rządzącego stwierdziła, że „są to nowe standardy, których przez ostatnie lata nie widzieliśmy”.

Czy same nominacje są zaskakujące?

Nie są o tyle, że mamy do czynienia z fachowcami (…) to są właściwi ludzie na właściwych miejscach – powiedziała Pomaska.

Piątek jest również dniem, w którym zbierze się kolegium ds. służb specjalnych w sprawie byłego sędziego Szmydta. Premier zapowiedział reaktywację komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

To powrót do pomysłu PiS-u? – pytał Piotr Salak.

To jest przede wszystkim gotowość do wyjaśnienia w każdym szczególe tego skandalu, z którym mamy do czynienia, za który odpowiada poprzednia ekipa rządząca. Wypromowali gościa, który okazał się szpiegiem – odpowiedziała Agnieszka Pomaska.

rzeba zbadać, czy takich przypadków nie było więcej – dodała polityk, stwierdzając jednocześnie, że za czasów poprzedniego rządu służby „nie zajmowały się szukaniem szpiegów, tylko szukaniem haków na opozycję”.

Nie zajmowali się własnymi szeregami, a wiadomo, że tam, gdzie jest władza, tam mogą pojawić się potencjalne zagrożenia – podsumowała.

Czy w komisji powinni znaleźć się politycy, czy ludzie spoza?

Na pewno nie powinna mieć charakteru politycznego – powiedziała gość RMF24.

Kto powinien być wezwany przed taką komisję?

Ci, którzy prowadzili karierę Szmydta – stwierdziła Pomaska, dodając, że ma na myśli głównie ministra i wiceministrów z resortu sprawiedliwości.

Ostatnim wątkiem Rozmowy w południe w Radiu RMF24 była kwestia nowej ustawy o KRS. Piotr Salak przypomniał, że tzw. neo-sędziowie będą mogli zasiadać w nowej KRS.

To jest ukłon w stronę prezydenta czy reakcja na sprzeciw m.in. komisji weneckiej? – pytał dziennikarz.

Sam proces powstawania tej ustawy o KRS, był bardzo transparentny, konsultacje ws. ustawy nie były fikcją i w toku tych konsultacji, postulatów jest przyjęta ta poprawka– powiedziała Pomaska.

Wszystkie te głosy, które były głosami krytycznymi, konstruktywnymi, były uwzględniane i stąd taki ostateczny kształt ustawy – dodała.

Na pytanie o to, czy spodziewa się, że prezydent podpisze ustawę, stwierdziła „zachęcałabym pana prezydenta, żeby zakończyć ten spór”.

źródło: rmf24.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk