Pomaska na konferencji o raporcie NIK – „To gotowy akt oskarżenia wobec Jacka Sasina”

2024-02-05

W poniedziałek (5 lutego 2024 r.) o godz. 14:00 odbyła się konferencja prasowa posłanki Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej w sprawie wyników raportu Najwyższej Izby Kontroli dot. wyprzedaży Lotosu.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła dzisiaj raport na temat fuzji Orlenu z Lotosem. Kontrolerzy NIK stwierdzili, iż fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos spowodowała powstanie istotnych ryzyk dla bezpieczeństwa paliwowego. Chodzi o uprzywilejowaną pozycję Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej oraz utratę przez Skarb Państwa wpływu na kierunki sprzedaży ok. 20% produktów pochodzących z rafinacji ropy (głównie oleju napędowego i benzyny), co może zagrażać pokryciu krajowego zapotrzebowania na te produkty. Sprawę skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

–  Mam przed sobą raport, który został zaprezentowany przez kontrolerów NIK. Niestety jest tak, że potwierdzają się wszystkie informacje, które do tej pory mieliśmy tylko nieoficjalnie. Potwierdzają się wszystkie fragmenty raportu NIK, w które mogliśmy śledzić w mediach. Ta sprawa jest wielce bulwersująca, ale muszę powiedzieć, że ten raport -NIK- liczący ponad 90 stron jest gotowym aktem oskarżenia wobec Pana Sasina, byłego Ministra Aktywów Państwowych. (…)  Po pierwsze mamy do czynienia z rażąco niską ceną zbycia aktywów przez Orlen. W sposób szczególny te rażące zaniżenie wartości dot. Rafinerii Gdańskiej -i jak ocenia NIK-, sprzedaży aktywów Rafinerii Gdańskiej po zaniżonej o co najmniej 3,5 mld zł cenie. Po drugie kontrolerzy stwierdzili, że Saudi Aramco może mieć prawo veta. W momencie, gdy decyzja Orlenu, Skarbu Państwa mogłaby być inna, Saudi Aramco ma prawo do tego veta. Po trzecie Skarb Państwa nie ma i utracił wpływ na ewentualną odsprzedaż udziałów przez Saudi Aramco. To prowadzi do konkluzji, że może istnieć ryzyko deficytu na rynku paliw w Polsce. – mówiła. 

Dodatkowo według ustaleń Najwyższej Izby Kontroli PKN Orlen realizował proces połączenia z Grupą Lotos bez właściwego nadzoru Ministra Aktywów Państwowych, który zaniechał wypełnienia części obowiązków w zakresie ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym.

Punkt ostatni podsumowujący ten raport. Brak nadzoru Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina, który zaniechał ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym. Jest konkretna rzecz, którą kontrolerzy NIKu zarzucają Ministrowi Sasinowi tj. nie wpisanie Lotosu do wykazu podmiotów objętych ochroną. (…) Wniosek jest jeden. Mamy do czynienia z bardzo poważnymi naruszeniami prawa. Ja po pełnym zapoznaniu się z tym raportem, bo czasu było nie wiele. Nie ma wątpliwości, że jest tu też materiał do przygotowania kolejnych zawiadomień do prokuratury. Ja takie zawiadomienia do prokuratury po tej dogłębnej analizie oczywiście złożę, tak aby nikomu już nie przyszło do głowy, żeby tej sprawy nie potraktować poważnie. Podkreślam, ja nie mam wątpliwości, że prokuratura -i wiemy to po tej informacji o wszczęciu śledztwa – wzięła się w końcu do roboty. – mówiła Agnieszka Pomaska. 

 

Konferencję prasową mogą państwo zobaczyć tutaj.

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk