„Miasto Łódź zbudowały kobiety!” Spotkanie z cyklu #KobietyNaWybory w Łodzi.

2023-10-10

We wtorek (10 października 2023 r.) o godzinie 18:00 w Centrum EC1 w Łodzi odbyło się ostatnie spotkanie w ramach cyklu #KobietyNaWybory. W spotkaniu tym wzięli udział m.in.: posłanki Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Spotkanie rozpoczęła Hanna Zdanowska, wskazując, że – miasto Łódź zbudowały kobiety, przez 200 lat, mozolną pracą. Teraz niewiele się zmieniło. Nadal jesteśmy miastem kobiet, gdzie większość stanowią kobiety, nadal ciężko pracują. Nie godziny się z tym, żeby ktoś próbował nam narzucać, jak mamy żyć. Nie godzimy się na to, dlatego pójdziemy głosować.

Donald Tusk, przemawiając podnosił, że skandaliczne jest to, że w XXI w. wciąż należy walczyć o podstawowe prawa kobiet – Łapałem się za głowę, że o czymś takim jak prawo do znieczulenia przy porodzie, trzeba dziś mówić jako o postulacie politycznym. Tak dłużej naprawdę być nie może! Nie wyobrażam sobie, żebyśmy wchodzili w rok 2024, żeby po pierwszych stu dniach nowego rządu był to jeszcze temat do dyskusji. My w ciągu tych stu dni musimy nadrobić 8 lat zaniedbań, 8 lat opresji, 8 lat pogardy, arogancji wobec kobiet. Przyrzekam wam, że po to właśnie idziemy do tych wyborów, żeby to naprawić!

Agnieszka Pomaska dziękowała wszystkim kandydatom do Parlamentu, którzy przyłączyli się do akcji #KobietyNaWybory – Spotykałyśmy się w całym kraju z kandydatkami, z kobietami odważnymi, zdeterminowanymi, ale muszę wam powiedzieć, że nie brakowało kandydatów mężczyzn, którzy mówili „tak, będziemy walczyć o sprawy kobiet w następnym Sejmie”. Oprócz tego, że mam ogromny szacunek do tych, którzy podjęli te walkę i decyzję bardzo często nie łatwą o tym, że będą kandydowali z list Koalicji Obywatelskiej. To jeżdżąc po kraju, my widziałyśmy bardzo duży kontrast pomiędzy kandydatkami opozycji, kandydatami opozycji i tym co proponuje dzisiaj partia rządząca.

Posłanka zwróciła się także do kandydatów partii rządzącej z pytaniami. Na początku pytała premiera i ministra spraw zagranicznych – mam pytanie do Pana Premiera Morawieckiego, ale także Pana Ministra Raua – jedynka z Łodzi-. Gdzie są pieniądze z KPO? Dlaczego są zamrożone pieniądze z funduszu spójności?

Następnie zwróciła się do ministra Budy – obiecywał Pan, że posprząta ten bałagan po mieszkaniu plus. Zbudowaliście kilka tysięcy mieszkań, a miało być 250 tysięcy. Wpędziliście ludzi, którzy zdecydowali się na ten program w ogromne kłopoty finansowe i organizacyjne.

Pytała także posłankę Lichocką, kandydującą z Łodzi – Pani jest znana z jednego gestu. Pani się zajmuje kulturą i telewizją gdzie to wasze polskie BBC? Chcemy zobaczyć polskie BBC, a nie szczujnię i kłamstwa.

Finalnie zwróciła się do prezesa PiS – jeszcze jedno pytanie do Pana Kaczyńskiego. Pan sobie przypomniał, że zajmuje się bezpieczeństwem, że jest Pan premierem od bezpieczeństwa dzisiaj jak Pan szarpał się z wieńcem pod Pomnikiem Smoleńskim? To ma być bezpieczeństwo? To jest wstyd i hańba, i my was z tego rozliczymy!

Na końcu parlamentarzystka przemawiała się do obywatelek i obywateli – Jeszcze 3 dni do ciszy wyborczej i mamy do was wielką prośbę o pełną mobilizację. My to powtarzamy w każdym miejscu w Polsce. Pamiętajcie, że każda minuta, każda godzina, każde spotkanie ma znaczenie. Zwracam się tutaj do was, ale też do tych, którzy nas oglądają. Wy możecie mieć udział w tym wielkim zwycięstwie 15 października. Także zastanówcie się czy możecie gdzieś wywiesić baner? Czy możecie rozdawać ulotki? Wybierzcie sobie kandydatkę, kandydata, który wam po prostu odpowiada, a 15 października ogromna prośba do absolutnie wszystkich. Znajdźcie przynajmniej jeden powód, żeby zagłosować mądrze, abyśmy 16 października obudzili się w lepszej Polsce. Bardzo wam dziękujemy!

Obejrzyj zapis transmisji ze spotkania otwartego w Łodzi

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk