„Mamy najdroższy prąd w Unii Europejskiej”. Konferencja prasowa w sprawie przyszłości polskiej energetyki.

2023-10-10

We wtorek (10 października 2023 r.) o godzinie 11:00 przed CH Manhattan w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa posłanki Agnieszki Pomaskiej i posła Tadeusza Aziewicza w sprawie przyszłości energetyki w Polsce. 

Tadeusz Aziewicz podkreślał, że ostatnie 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości doprowadziło rynek polskiej energetyki do ruiny.

Głównym celem aktywności państwa w sektorze energetycznym jest zapewnienie polskim konsumentom niskich cen i powszechności dostaw. Niskie ceny osiąga się na konkurencyjnym rynku, tymczasem osiem lat rządów PiS-u to jest budowa państwowych monopoli, oligopoli, które zdominowały sektor energetyczny – mówił poseł. – Jeżeli chodzi o Pomorze, to jeden z głównych fragmentów majątku narodowego na Pomorzu, champion pomorski stracił 5 mld złotych w ciągu 8 lat rządów PiS. W tej chwili jego wartość notowana jest na poziomie 25% wartości księgowej. To pokazuje co zrobili z polską, pomorską energetyką. Zarządzanie tego rodzaju koncernem jak Energa wymaga swego rodzaju kompetencji.

Agnieszka Pomaska wskazywała, że obecny rząd nie zrobił nic, aby rozwijać odnawialne źródła energii – Dzisiaj mamy tego skutki: najdroższy prąd w Unii Europejskiej. To są właśnie konsekwencje tej polityki. Polityki przejadania środków, które powinny być na transformację energetyczną. Przypomnę, że około 2 mld złotych miesięcznie czyli blisko 25 mld złotych rocznie ma ten rząd, które wpływa do budżetu z praw do emisji CO2. Tylko nieznaczna część idzie na transformacje energetyczną, która miałaby sprawić, żebyśmy inwestowali w odnawialne źródła energii, żeby prąd był po prostu tańszy.

Posłanka wskazywała także na problem, którym jest niewykorzystywanie środków finansowych, które zgodnie z prawem powinny być przekazywane na transformację energetyczną – Musimy sprawić żeby pieniądze, które są przeznaczone na transformację energetyczną, żeby one trafiły właśnie tam, gdzie powinny. Do nowoczesnych firm, do tych którzy myślą o tym jak sprawić by nowoczesny prąd był bardziej „eko”, ale żeby też był po prostu tańszy, bardziej dostępny. Mamy też pieniądze europejskie. Przypomnę, że znaczna część funduszy KPO, które są dzisiaj zablokowane przez działania rządu PiS, to są pieniądze przeznaczone na transformację energetyczną.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk