„Media publiczne powinny zachować bezstronność.” Konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej.

2023-10-09

We wtorek (9 października 2023 r.) o godzinie 10:30 przed CH Manhattan w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa posłanek Agnieszki Pomaskiej i Barbary Nowackiej oraz posła Piotra Adamowicza w sprawie złożenia skargi do Państwowej Komisji Wyborczej na niezgodne z prawem działania telewizji publicznej.

Kodeks wyborczy wprowadza bowiem ograniczenia w przedmiocie rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Każdy komitet wyborczy jest uprawniony do odpłatnego rozpowszechniania audycji w mediach publicznych na równych zasadach od dnia przyjęcia przez właściwy organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do dnia zakończenia kampanii wyborczej. Nieodpłatne rozpowszechnianie audycji na koszt nadawców publicznych, możliwe jest w okresie od 15 dnia przed dniem wyborów do dnia zakończenia kampanii wyborczej. Czas oraz  jego ramowy podział w drodze rozporządzenia określa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Tymczasem – tylko w ciągu dwóch tygodni w połowie września, między 14 a 27 września spot wyborczy PiS-u w mediach publicznych został wyemitowany w całości lub we fragmentach 179 razy. Co daje ekwiwalent reklamowy co najmniej około 1 mln zł. OBWE  już przy wyborach prezydenckich wskazywało, że media publiczne nie działały na zasadach równych. Media publiczne powinny zachować bezstronność – wskazywała posłanka Barbara Nowacka.

Piotr Adamowicz dodał, że niezależnie od skargi do Państwowej Komisji Wyborczej, zostanie także wystosowane odpowiednie pismo do misji obserwacyjnej OBWE.

Posłanka Agnieszka Pomaska natomiast opisywała  kolejne nieprawidłowości w mediach publicznych, czyli kulisy debaty liderów politycznych, która ma mieć miejsce dzisiaj w telewizji publicznej. –Oczywiście wiemy, że z tej debaty uciekł Jarosław Kaczyński, przewodniczący PiS. Wiemy też, że ta debata nie jest na równych zasadach. Funkcjonariusze telewizji publicznej robią wszystko, żeby wypaczyć sens tej debaty.

Wskazywała także, że do przeprowadzenia debaty wyznaczony został Michał Rachoń, który regularnie łamie zasady etyki dziennikarskiej – Pan Michał Rachoń znany jest z tego, że się regularnie przebiera. Kiedyś w Sopocie, tuż przy molo przebierał się za męskie przyrodzenie. Dzisiaj przebiera się za dziennikarza. A wszyscy wiemy, każdego dnia to udowadnia, że jest po prostu partyjnym funkcjonariuszem w mediach publicznych, utrzymywanym z publicznych pieniędzy. Warto przypomnieć, że blisko 3 mld zł z budżetu państwa jest przeznaczane na m.in. funkcjonowanie Pana Michała Rachonia. Wspólnie z posłanką Nowacką wystosowałyśmy kilka dni temu pismo do KRRiT w sprawie zachowania pana Rachonia m.in. na konferencji prasowej Donalda Tuska przed budynkiem TVP. Wiemy, że KRRiT również składa się z polityków i przedstawicieli partii rządzącej i szef tej Rady nasz wniosek po prostu zignorował. Rada Etyki Mediów na nasz wniosek odpisała, że „redaktor Michał Rachoń swoim zachowaniem naruszył zasady współżycia społecznego lub zwykłej przyzwoitości”. Ten człowiek ma dzisiaj prowadzić debatę w TVP .

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk