„Nikt, tak jak PiS, nie podzielił Polek na lepsze i gorsze”. Debata „Przyszłość praw Kobiet w Polsce”.

2023-09-24

W niedzielę (24 września 2023 r.)  odbyła się debata na temat „Przyszłość praw kobiet w Polsce”, która została zorganizowana przez Akcję Demokrację. Udział w niej wzięły gdańskie „jedynki” do Parlamentu, czyli posłanka KO Agnieszka Pomaska, a także Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy oraz Agnieszka Buczyńska z Trzeciej Drogi. Debatę poprowadziła dziennikarka Krytyki Politycznej, Paulina Januszewska.

Agnieszka Pomaska opowiadała o akcji #KobietyNaWybory oraz o tym, jak ważne jest to, aby wspierać polityczne debiutantki – Myślę, że na naszych barkach, tak jak tutaj siedzimy, spoczywa odpowiedzialność za te kobiety, które dopiero wchodzą do polityki, które często są nieśmiałe, które czasami potrzebują jakiegoś mentora, mentorki. Ja angażuje się w kampanię wyborczą w całym kraju. Mamy taką akcję #KobietyNaWybory. Jeździmy wspólnie z Barbarą Nowacką po całej Polsce wspieramy nasze kandydatki.

Posłanka wspominała także o 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej. Podkreślała, że na pierwszym miejscu znajduje się postulat finansowania in vitro z budżetu państwa, które powinno być dostępne dla każdego.

Parlamentarzystka jednoznacznie wskazywała, że konieczna jest  gruntowna zmiana w podejściu Państwa do praw kobiet. Zaznaczała, że dzisiejsza władza nie szanuje kobiet, bezustannie ograniczając ich prawa.

Ostatnie lata pod rządami PiS to rozmontowanie systemu opieki zdrowotnej. Umierają ciężarne kobiety, dokumentacja medyczna jest rekwirowana. Każda kobieta korzystająca z opieki zdrowotnej w Polsce na pewno zastanawia się czy to jej nie spotka. Nikt tak jak PiS nie podzielił Polek na lepsze i gorsze. Nierówny dostęp do aborcji czy antykoncepcji awaryjnej sprawił, że podziały społeczne stały się jeszcze głębsze. Jesteśmy jedynym krajem gdzie nie ma szybkiego dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Konieczne jest przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty, a jeśli chodzi o antykoncepcję w ogóle, to powinna być bezpłatna – postulowała posłanka.

Apelowała do kobiet, aby poszły na wybory i zagłosowały, biorąc po uwagę to, co oferują im poszczególne partie polityczne, dodając, że nie tylko PiS, ale także – Pan Mentzen i Konfederacja sprowadzi większość Polek i Polaków w skrajną biedę zdrowotną, finansową, ekonomiczną i środowiskową.

Obejrzyj zapis z debaty

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk