„Średni czas oczekiwania w województwie pomorskim do psychiatry dziecięcego to jest 411 dni”. Konferencja prasowa w sprawie raportu Fundacji GrowSpace.

2023-09-12

We wtorek (12 września 2023 r.) o godzinie 11:00 w Sopocie odbyła się konferencja prasowa na której został zaprezentowany raport Fundacji GrowSpace, dotyczący stanu psychiatrii dziecięcej w województwie pomorskim. W konferencji prasowej udział wzięły posłanki KO – Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, członek Fundacji GrowSpace – Dominik Kuc, kandydatka KO do Sejmu z okręgu 25, a także psycholożka – Paulina Filipowicz oraz pomysłodawcy projektu złożonego do Budżetu Obywatelskiego 2024 w Gdańsku, który ma na celu wspomożenie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym – Ada Guźniczak, Jakub Wróbel oraz Bartłomiej Plewczyński.

Posłanka Agnieszka Pomaska wskazywała, że stan psychiatrii dziecięcej na Pomorzu jest zatrważający. Średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w województwie pomorskim to 411 dni, natomiast rząd nic nie robi, aby sytuację tą poprawić. – W 2021 r. Pan premier Morawiecki po raz kolejny obiecywał pieniądze i zwiększenie finansowania na psychiatrę dzieci i młodzieży – 220 mln zł, tyle wtedy obiecywał i z tych obietnic do dzisiaj się nie rozliczył. Nasze posłanki, nasi posłowie próbowali go zmusić do tego, aby pokazał w jaki sposób są wydawane pieniądze na psychiatrię dzieci i młodzieży, ale niestety Pan premier, ani minister zdrowia do dzisiaj się nie rozliczyli – mówiła posłanka.

Premier niedawno zapowiedział, że oni mają plan na ochronę zdrowia – poprawią posiłki w szpitalach. Chwalebny pomysł, po 8 latach już po raz trzeci obiecali to samo. Natomiast tam, w propozycjach PiS-u, nie ma ani słowa o tym, jak poprawią polską służbę zdrowia. Co natomiast zrobił PiS dla młodych ludzi? Przede wszystkim odebrał finansowany z budżetu państwa, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – punktowała partię rządzącą posłanka Barbara Nowacka, podkreślając przy tym, że wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów jest postulat, który zakłada przywrócenie tego finansowania. Koalicja Obywatelska zobowiązuje się także do skrócenia kolejek do lekarza poprzez wprowadzenie zintegrowanego systemu informacji o miejscach, gdzie można się dostać do lekarza.

Posłanka przy tym alarmuje – ja dzisiaj rano sprawdziłam jak wygląda dostęp do psychiatrii dziecięcej na Pomorzu. Do szpitala w Gdańsku najbliższy termin przyjęcia to jest 11 czerwca 2025 r. To jest pomoc, którą polskie państwo ma dla młodych ludzi w kryzysie.

Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace opowiadał o raporcie, który został opublikowany w zeszłym tygodniu – bardzo dużo informacji spływa o tym, że czas oczekiwania do psychiatry dziecięcego jest niestety rekordowy. W województwie pomorskim jest to średnio 411 dni oczekiwania na konsultację. A pamiętajmy, że pełen proces leczenia i diagnozy, nie kończy się tylko na jednej konsultacji. Tutaj, w województwie pomorskim padł jeden z pięciu rekordów – 1445 dni oczekiwania do psychiatry dziecięcego w Centrum Optim Med w Gdańsku. Ale to nie są jedyne rekordy – szpital specjalistyczny psychiatrii dziecięcej w Słupsku – ponad 600 dni oczekiwania, ale także Gdańskie Centrum Zdrowia – ponad 500 dni oczekiwania. I tutaj w Sopocie – ponad 400 dni oczekiwania.

Polki i Polacy nie czują się bezpiecznie. Bo jak mają czuć się bezpiecznie, kiedy muszą czekać 7 lat na wizytę u psychiatry dziecięcego? – pytała psycholożka Paulina Filipowicz. Wskazywała także na konieczność uregulowania ustawowego zawodu psychologa oraz psychoterapeuty – w Polsce nie mamy nawet funkcjonującej ustawy o zawodzie psychologa czy psychoterapeuty. Co to oznacza? Że każdy z nas może trafić do eksperta, który tak naprawdę nim nie jest.

Pod koniec konferencji prasowej został zaprezentowany projekt złożony do Budżetu Obywatelskiego 2024 w Gdańsku przez Adę Guźniczak, Jakuba Wróbla i Bartłomieja Plewczyńskiego, który ma na celu wspomożenie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym.

Wraz z Jakubem Wróblem i Bartłomiejem Plewczyńskim złożyliśmy kilka projektów do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku na rok 2024. Jednym z tych projektów, jest ten dla nas szczególnie istotny, projekt ogólnomiejski nr 17, czyli gdańska linia zaufania dla dzieci i młodzieży. Nasz projekt zakłada dwa sposoby działania. Pierwszy to stworzenie linii zaufania, która będzie całodobowa i bezpłatna na zasadzie telefonu zaufania 116 111. Chcemy lokalnie w Gdańsku odciążyć telefon, który w tym momencie jest finansowany ze zrzutek ludzi dobrej woli. Druga część projektu to kampania informacyjna. Chcemy podnieść świadomość, uwrażliwić, ludzi, chcemy podnieść świadomość i zrezygnować z tabu, które dotyka kwestie zdrowia psychicznego – opowiadała o pomyśle Ada Guźniczak.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk