„Kolejne środki idą dla swoich, a nie ma ich tam, gdzie są naprawdę potrzebne”. Konferencja prasowa w sprawie raportu NIK nt. nierzetelnej gospodarki finansowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

2023-08-28

W poniedziałek (28 sierpnia 2023 r.) przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbyła się konferencja prasowa posłów KO Agnieszki Pomaskiej i Piotra Adamowicza w sprawie raportu NIK na temat nierzetelnej gospodarki finansowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Jesteśmy przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Spotykamy się w związku z raportem NIK na temat tego, w jaki sposób Muzeum II Wojny Światowej wydaje pieniądze, które otrzymuje od Ministerstwa Kultury, od Pana Ministra Glińskiego. Pamiętacie Państwo jak w 2017 r. na Westerplatte, apel pamięci miał odczytywać młody harcerz i został wtedy zatrzymany przez żandarmerię wojskową na polecenie pana ministra Macierewicza, co rozpoczęło tą batalię PiS o Westerplatte? Oni postanowili wtedy Westerplatte zagarnąć dla siebie pod pretekstem tego, że coś tam wybudują, że powstanie tam inwestycja z której Polki i Polacy będą dumni. W 2019 r. doszło do przejęcia Westerplatte. Dzisiaj mamy rok 2023 i potwierdza to raport NIK, że jeżeli chodzi o inwestycję Muzeum Westerplatte, niewiele się tam wydarzyło. Wycięto trochę drzew, trochę tam podobno posprzątano i na tym się to skończyło. Z raportu NIK wynika, że tylko ułamek środków, które przeznacza Ministerstwo Kultury na budowę Muzeum na Westerplatte, jest faktycznie wydatkowany. Pomimo tego, przez kolejne lata, Ministerstwo Kultury daje Muzeum II Wojny Światowej, które jest inwestorem na Westerplatte, kolejne pieniądze. (…) Zamiast zostawić Westerplatte miastu Gdańsk, postanowili przejąć i zmarnować kolejne środki i czas. (…) Kolejne środki idą dla swoich, a nie ma ich tam, gdzie są naprawdę potrzebne. My oczywiście skierujemy odpowiednią interpelację do Pana Ministra Glińskiego, ale wzywamy go już dzisiaj do tego, aby wytłumaczył się, dlaczego dalej płyną środki na inwestycję, która się nie odbywa oraz dlaczego nie ma żadnej kontroli nad tym, w jaki sposób są, a w zasadzie nie są, wydatkowane środki na Muzeum Westerplatte – wskazywała posłanka Agnieszka Pomaska.

– Kontrola NIK obejmowała okres od  2020 r. do czerwca 2022 r. W czym rzecz? Dotacje wynosiły ok. 47 mln zł, przez ten czas, przez dwa lata, wydano ledwie 6 mln zł, czyli ok. 13%. To jest przerażające. Raport NIK-u jest jednoznaczny i stwierdza wprost, że były nieprawidłowości. Inwestycja jest finansowana w sposób nieprawidłowy i nierzetelny, te pieniądze mogły być spożytkowane gdzie indziej. Nie ma złotówki ministerialnej na renowację Złotej Bramy w Gdańsku, obcięto dotacje na festiwal Malta w Poznaniu, natomiast tutaj ładuje się pieniądze, bo być może się przydadzą, chociaż tych pieniędzy Muzeum nie jest w stanie przerobić. (…) Na Westerplatte znajduje się cmentarz wojenny. Muzeum II Wojny Światowej, które zawiaduje Westerplatte nie opiekuje się tym cmentarzem. Wiecie kto się nim opiekuje? Fundacja, która kiedyś nazywała się fundacją Nasza Zaspa, została przekształcona w Fundację Polscy Patrioci. Ta fundacja dostała grant Ministerstwa Kultury na opiekę nad cmentarzem wojennym na Westerplatte. (…) Tym powinno się zajmować Muzeum II Wojny Światowej. Kto prowadzi tą fundację? Prowadzi ją radca prawny Krzysztof Dąbrowski. To prawnik IPN, związany z Muzeum II Wojny Światowej – alarmował poseł Piotr Adamowicz.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk