„Powinniśmy zachować się tak jak wtedy stoczniowcy w Gdańsku. Wstać i powiedzieć dosyć!” Wiec Donalda Tuska w Gdańsku w rocznicę porozumień sierpniowych.

2023-08-31

W czwartek, w rocznicę porozumień sierpniowych (31 sierpnia 2023 r.), odbył się wiec wyborczy Donalda Tuska w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na wiecu przemawiali: liderki pomorskich list – posłanki Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, posłowie KO – Henryka Krzywonos Strycharska i Piotr Adamowicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

Donald Tusk w swoim przemówieniu wspominał strajk z 1980 roku, jego przebieg i bohaterów – Bogdana Borusewicza, Henrykę Krzywonos i innych. Przypominał także niektóre z 21 postulatów strajkujących robotników, które pozostają aktualne do dzisiaj.

15 października nie potrzebujemy cudów. Nie musi się rozpaść Związek Radziecki. Tak jak wtedy, w ciągu kilku tygodni, 10 milionów Polek i Polaków zapisało się do naszej Solidarności, tak teraz potrzebujemy nie zapisów, ale 10 milionów głosów. Tę władzę trzeba zmieść przy użyciu karty wyborczej! – przekonywał Przewodniczący PO, Donald Tusk.

To my, jako Polacy, wygraliśmy tę demokrację, nie oddawajmy jej! – wskazywała posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, która rozpoczęła strajk gdańskiej komunikacji publicznej 15 sierpnia 1980 r., zatrzymując tramwaj.

Posłanka Agnieszka Pomaska wskazywała ile rzeczy zostało odebranych  przez obecną władzę – dofinansowanie Europejskiego Centrum Solidarności, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, krajowy program in vitro – i funkcjonuje jedynie dzięki zrzutkom zorganizowanym przez obywateli. Zapowiedziała również: mam wiadomość dla Jarosława Kaczyńskiego – koniec PiS-u jest naprawdę bliski! 

 

 

 

 

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk