„Państwowe spółki doprowadziły do sytuacji, w której mieszkańcy osiedla Kacze Buki, którzy mieli być beneficjentami tego programu, stali się jego ofiarami”. Konferencja prasowa posłanki Agnieszki Pomaskiej i posła Tadeusza Aziewicza ws. klęski rządowego programu „Mieszkanie plus”.

2023-08-14

W poniedziałek (14 sierpnia 2023 r.) na osiedlu wybudowanym w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus” przy ul. Puszczyka w Gdyni odbyła się konferencja prasowa posłanki Agnieszki Pomaskiej i posła Tadeusza Aziewicza z udziałem mieszkańców osiedla. Temat konferencji „Mieszkanie plus” bez prądu. Porażka rządowego programu nabiera rozpędu, a rząd zajmuje się referendum.

– Panie ministrze Buda, spotykamy się na osiedlu Kacze Buki, dlatego, że państwowa spółka Energa wyłączyła mieszkańcom prąd. Nie do końca wiadomo dlaczego – czy dlatego, że państwowy zarządca nie zapłacił rachunku, czy dlatego, że błąd leżał po stronie państwowej spółki? Tak czy inaczej, państwowe spółki doprowadziły do sytuacji, w której mieszkańcy osiedla Kacze Buki, którzy mieli być beneficjentami tego programu, stali się jego ofiarami. Dlatego wzywam Pana premiera Morawieckiego, Pana ministra Budę, żeby przyjechali tu do Gdyni, by wytłumaczyli się przed mieszkańcami, a przede wszystkim znaleźli rozwiązanie – apelowała posłanka Agnieszka Pomaska.

– Po raz kolejny stajemy tutaj w obronie ludzi, którzy zaufali państwu polskiemu, uwierzyli w obietnice, mieli być beneficjentami programu, adresowanego do szczególnej grupy ludzi, których ze względów losowych, nie stać na normalne kredyty i kupno mieszkania. Ci ludzie zostali w tej chwili z niczym. (…) Mieszkańcy tego osiedla są represjonowani, upominają się o swoje prawa, wyłącza się im prąd. To osiedle miało być wizytówką ważnego programu rządowego. Przypominam o tym wszystkim, którzy próbowali się zbudować politycznie na tym programie. Jak czas pokazał, na nieszczęściu tych ludzi. Wierzymy głęboko, że w końcu prawo będzie respektowane, umowy będą dotrzymywane, a oni będą mieli mieszkania na takich warunkach, na jakie się umówili –  wskazywał poseł Tadeusz Aziewicz.

– Chciałbym się zwrócić do Pana Ministra Budy, który w rozmowie w RMF24 stwierdził, że „3/4 osób mieszkających w Mieszkaniach Plus jest zadowolonych z tych mieszkań”. Panie ministrze, skoro ¾ beneficjentów tego programu jest zadowolonych, to dlaczego Pan zamyka ten program? Skoro według Pana coś działa, w tym przypadku program „Mieszkanie Plus”, nie należałoby go zamykać, a następnie po nim sprzątać. W dniu dzisiejszym do Ministerstwa trafi ankieta, w której ponad 140 lokatorów osiedla Mieszkanie Plus w Gdyni wyraża swoje niezadowolenie. (…) Kilka dni  wstecz zaistniała sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Mówimy o odcięciu przez firmę Energa dostaw energii elektrycznej do części wspólnych wszystkich budynków należących do programu „Mieszkanie plus” w Gdyni przy ul. Puszczyka. Dobra wspólne takie jak oświetlenie na klatkach schodowych, windy oraz systemy przeciwpożarowe zostały odłączone. (…) Co w przypadku pożaru w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią? W rozmowie z jednym z mieszkańców pracownik PFR Nieruchomości przyznał się, że faktura nie została w terminie opłacona. PFR Nieruchomości w podobny sposób zarządza danymi osobowymi mieszkańców. Jako mieszkańcy nie czujemy się bezpiecznie – mówił mieszkaniec osiedla na Kaczych Bukach, Patryk Malinowski.

 

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

 

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk