Konferencja prasowa posłanek PO i Radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej ws. utworzenia na terenie Miasta Gdańska punktu profilaktyki intymnej.

2023-08-11

W piątek (11.08.2023 r.) odbyła się konferencja prasowa posłanek Agnieszki Pomaskiej i Małgorzaty Chmiel oraz Radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej w przedmiocie zapowiedzi złożenia projektu rezolucji do Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie utworzenia na terenie Miasta Gdańska, dostępnego 24 godziny na dobę, punktu profilaktyki intymnej, zapewniającego dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia.

Żyjemy w trudnych czasach, kiedy kobiety umawiając się do lekarza ginekologa, nie mają pewności czy nie zastaną tam ostatecznie policjanta albo prokuratora. Żyjemy w czasach, kiedy lekarz ginekolog nie wie, czy nie będzie obiektem prowokacji, czy pewnego dnia nie sforsują mu drzwi antyterroryści. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas może się zastanawiać czy dane dotyczące jego zdrowia nie zostaną upublicznione na portalu społecznościowym przez któregoś z polityków. Standardy ochrony zdrowia intymnego ulegają pogorszeniu w tym kraju. Chcemy, aby w Gdańsku powstał, dla mieszkanek i mieszkańców, punkt profilaktyki intymnej, który będzie odpowiedzią na te wszystkie niebezpieczeństwa. Chcemy, aby był on dostępny dla wszystkich, niezależnie od płci, orientacji seksualnej ani jakichkolwiek przekonań. Chcemy, aby każdy mógł się tam czuć bezpiecznie. – zapowiadał inicjator inicjatywy – Radny Miasta Gdańska Mateusz Skarbek

Gdańszczanki i Gdańszczanie muszą mieć zapewnione bezpieczne miejsce, w którym otrzymają poradę medyczną, w którym lekarz nie będzie zasłaniał się klauzulą sumienia i nie będzie wykorzystywał go do realizacji własnego światopoglądu. Muszą mieć w takim miejscu pewność, że wady płodu nie będą ukrywane, że dostaną poradę medyczną, zgodną z aktualnym stanem nauki, że sami będą mogli podejmować decyzje dotyczące ich zdrowia i życia. – mówiła Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Służba zdrowia, firmowana przez polityków PiS, stała się dla nich narzędziem do walki politycznej. I myślę, że to jest dzisiaj największa bolączka służby zdrowia. Program profilaktyki intymnej dla Miasta Gdańska jest o tyle cenny, że jest dla wszystkich, a przede wszystkich dla tych, którzy nie mają środków finansowych, aby iść prywatnie do lekarza. – wskazywała posłanka Agnieszka Pomaska.

 

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk