Im dalej w las, tym więcej polityki. Przed kim trzeba bronić polskie lasy?

2023-04-23

Jedni politycy chcą ochronić lasy przed złą Unią Europejską, która ponoć zamierza zakazać nam wstępu na jedną trzecią obszarów leśnych. Inni straszą prywatyzacją terenów leśnych. Jeszcze inni zamierzają obronić je przed masową wycinką, prowadzoną przez Lasy Państwowe. A co naprawdę w lesie piszczy?

Przed tygodniem, 14 kwietnia, Sejm przyjął uchwałę wzywającą by „Rzeczpospolita Polska zachowała wyłączne prawo do decydowania o lasach”. Tego samego dnia PSL złożył projekt zmian w Konstytucji, zakładający wpisanie do ustawy zasadniczej ochrony lasów jako dobra wspólnego wszystkich obywateli. Z kolei Solidarna Polska, partia o dużych wpływach w Lasach Państwowych, zebrała podpisy pod obywatelską inicjatywą „w obronie polskich lasów”.

Czy rzeczywiście ciemne chmury zawisły nad lasami? (…)

Przeciw uchwale broniącej polskie lasy przed złą Unią byli za to m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Agnieszka Pomaska także na wstępie przypomina, że to rząd PO-PSL chciał w 2014 konstytucyjnej ochrony państwowej własności lasów – a PiS zagłosował wtedy przeciw.

–  W piątek podczas sejmowej debaty zaproponowałam, by w uchwale znalazło się prawdziwe stwierdzenie, że lasy trzeba bronić nie przed UE, ale przed Solidarną Polską i rabunkową polityką, którą prowadzą jej przedstawiciele w Lasach Państwowych – mówi pomorska posłanka. – Jeśli ktoś prywatyzuje polskie lasy, to właśnie oni. Jeśli ktoś zamyka, to też oni, bo tak rąbią polskie lasy, że ciężko tam wejść. Razi mnie hipokryzja i obłuda PiS. Zatrważają dane dotyczące trzydziestokrotnego wzrostu eksportu drewna do Chin. Nikt tak głośno nie krzyczy „łapać złodzieja” jak PiS w kwestii lasów.

Czytaj więcej

źródło: zawszepomorze.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk