KO: zwracamy się do premiera, by zajął się sprawą wynagrodzeń prezesa PKN Orlen.

2023-04-14

Kierujemy wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego, by zajął się sprawą nielegalnych, zawyżonych wynagrodzeń prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i wyegzekwował prawo – mówili na piątkowej konferencji posłowie KO Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz i Cezary Tomczyk.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz i Cezary Tomczyk zorganizowali w piątek konferencję prasową na temat zarobków prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Pomaska podkreśliła, że mimo zawiadomienia żadna prokuratura nie chce podjąć sprawy, choć – jaka zaznaczyła -jej zdaniem doszło do popełnienia przestępstwa.

„W spółce Orlen omijana jest ustawa kominowa i ustawa okołobudżetowa i w efekcie członkowie zarządu spółki Orlen, jak wynika z ostatniego raportu w 2021 roku, pobierają zawyżone wynagrodzenia. Wzywamy prokuratora generalnego, by zabrał w tej sprawie głos” – podkreśliła posłanka. Jej zdaniem „zawyżone wynagrodzenia dalej są pobierane, a ten proceder trzeba ukrócić”.

Tadeusz Aziewicz dodał, że z kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych wynika, że „minister nie poczuwa się do obowiązku nadzorowania spółki Orlen”. „Urzędnicy, którzy z nami rozmawiali, zachowywali się tak jak stara recydywa w rozmowie z prokuratorem: nie wiem, nie słyszałem, to nie ja” – mówił Aziewicz. „Widać wyraźnie, że PKN Orlen przestał być nadzorowany przez ministerstwo, a prezes Obajtek ma silniejszą pozycje niż wicepremier Sasin” – dodał poseł.

Cezary Tomczyk przypomniał, że prezes Daniel Obajtek, pytany kiedyś o swoją pensję, nie był w stanie podać podstawy prawnej. „Bo wiedział, że jeżeli wskaże, będzie musiał oddać, bo chodzi o miliony złotych nielegalnie pobranej pensji przez pana Obajtka i innych ludzi, którzy pracują w spółkach skarbu państwa”.

„W związku z bezczynnością Ministerstwa Aktywów Państwowych kierujemy dziś wniosek do pana premiera o to, by wyegzekwował prawo. By pieniądze, które zostały w sposób nielegalny dostarczone do kieszeni pana prezesa Obajtka trafiły z powrotem do spółek skarbu państwa” – powiedział Tomczyk. „To są straty, za które my wszyscy płacimy, bo to jest skarb państwa, skarb wszystkich Polaków” – dodał poseł. Jego zdaniem władze „wiedzą, że doszło do złamania prawa, ale traktują to jako gorący kartofel i zrobią wszystko, by do wyborów się sprawą nie zająć”.

źródło: wnp.pl

Czytaj więcej

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk