Dlaczego minister Sasin milczy w sprawie zawyżonych zarobków prezesa Obajtka?

2023-02-13

Dlaczego minister aktywów państwowych Jacek Sasin milczy w sprawie doniesień o zawyżonych wynagrodzeniach prezesa Daniela Obajtka oraz innych członków zarządu Orlenu? Posłowie PO domagają się wyjaśnień.

W czwartek 9 lutego posłowie PO Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk ujawnili, że członkowie zarządu PKN Orlen mają otrzymywać zawyżone wynagrodzenia. Wyliczyli, że nadmiarowe wynagrodzenia – wykraczające poza ustawę kominową – w latach 2017-2021 wyniosły co najmniej 6,7 mln zł. W tym czasie Obajtek miał otrzymać nienależnie 991 tys. zł.

Podstawą do wyliczenia wynagrodzeń był mnożnik uwzględniający średnią krajową w sektorze przedsiębiorstw. W roku 2019 wynosiła 5367 zł, w roku 2020 – 5655 zł, w roku 2021 – 6220 zł. I na tej podstawie liczono pensje prezesów, ale podstawą powinien być zamrożony wskaźnik na poziomie roku 2016 wynoszący 4403 zł. 

W minionym tygodniu posłowie złożyli do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina (za brak nadzoru) oraz przez członków rady nadzorczej PKN Orlen (poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków wynikających z ustawy kominowej). 

W poniedziałek posłowie Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali o braku reakcji ministra Jacka Sasina na ich doniesienia sprzed kilku dni. 

Rada nadzorcza PKN Orlen nie dostosowywała się do obowiązujących przepisów, przez co członkowie zarządu tej spółki otrzymali łącznie 6,7 mln zł dodatkowych wynagrodzeń. Ujawniliśmy te dane 5 dni temu, poinformowaliśmy opinię publiczną oraz ministra Sasina, skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury w ubiegły czwartek – mówiła Agnieszka Pomaska. – Minister Sasin przez 5 dni milczy, zaś spółka Orlen wydała oświadczenie, z którego wynika, że te wynagrodzenia im się należały. Wzywamy ministra Jacka Sasina do reakcji, aby wyjaśnił, dlaczego członkowie zarządu Orlenu, w tym prezes Daniel Obajtek, pobierają zawyżone wynagrodzenia.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk