Będzie wygodne przejście przy dworcu Gdańsk Główny. Miasto ogłosi przetarg

2022-09-14
Okolice dworca PKP Gdańsk Główny mogą być wygodniejsze dla pieszych. Ułatwią to nowe przepisy resortu infrastruktury. – Zyskać mogą sąsiednie ulice – przekonuje architekt miasta.

– Z mojego punktu widzenia to bardzo dobre rozwiązanie i ważna kwestia dla miasta – ocenia architekt miasta Piotr Lorens.

Skąd ten optymizm? 21 września wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące budowy przejść naziemnych. O tym, że Ministerstwo Infrastruktury zliberalizuje przepisy, pisaliśmy w lutym br. Obecne mają już ponad 20 lat.

„[Przepisy nowego rozporządzenia – przyp. red.] mają być bardziej elastyczne i dostosowane do potrzeb wszystkich uczestników ruchu drogowego” – tłumaczył wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację posłanki Agnieszki Pomaskiej.

Rzeczywiście, resort wyrzucił z nowego rozporządzenia zapisy mówiące o minimalnych odległościach między istniejącymi i projektowanymi zebrami. A to one blokowały budowę przejścia naziemnego przy dworcu Gdańsk Główny. Urzędnicy wojewody wskazywali, że projektowana zebra biegłaby zbyt blisko tych przy Bastionie św. Elżbiety i Hucisku. Miasto nie mogło nic wskórać.

Teraz może się to zmienić.

– Obecnie trwają przygotowania do przetargu. Ma zostać ogłoszony w najbliższych miesiącach – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – W oparciu o nowe rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury konieczne jest przeprowadzenie procedur pozyskania uzgodnień niezbędnych do rozpoczęcia robót drogowych. Dążymy do tego, aby ogłosić przetarg niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich pozwoleń.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk