Pomorska PO oskarża posłów PiS, że okłamali Polaków w sprawie Lotosu.

2022-08-10
 
Od pewnego czasu lokalni działacze PiS powtarzają za prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem (PiS) tezy o korzyściach z przejęcia, ale gdy ten proces się rozpoczynał mieli inne zdanie. Wówczas nie tylko nie wyobrażali sobie, że Lotos zostanie w dużej części rozsprzedany, ale również, że straci niezależność i zostanie częścią Orlenu. 
 
Cytaty z posłów PiS wykorzystane w kampanii PO pochodzą z tekstów opublikowanych w marca 2018 tekście w trójmiejskiej „Wyborczej”. Wypowiedzi polityków były autoryzowane, a po publikacji nie zgłaszali do nich zastrzeżeń. Poseł Marcin Horała (PiS) mówił, że z punktu widzenia interesu państwa pomysł połączenia jest bardzo dobry. „Jednak mi, jako politykowi z Pomorza, zależy, aby interes regionu został zabezpieczony. Wszystko zależy od tego, jaka formuła zostanie przyjęta podczas realizacji tej fuzji. Włączenie Lotosu do grupy kapitałowej Orlenu musi odbyć się z zachowaniem jego odrębności, tak aby udziały w podatkach Lotosu zostawały na Pomorzu, a także żeby spółka mogła prowadzić działalność sponsorską wspierającą regionalne inicjatywy”.  

Horała był wówczas przekonany, że zmieni się tylko właściciel, ale odrębność organizacyjno-prawna zostanie zachowana. Przekonywał, że nie ma powodów, aby bić na alarm, „tak jak robi to opozycja”.  

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS) twierdził, że funkcjonowanie Lotosu w ramach jednego dużego koncernu powinno być dla niej korzystne. „Należy w tym miejscu jasno podkreślić, że spółka pozostanie w Gdańsku, i w dalszym ciągu będzie płacić tu podatki. Zmieni się jedynie jej właściciel. Nie ma tu mowy o łączeniu obu spółek. Do tego dążono w poprzedniej kadencji Sejmu, i wtedy na szczęście do tego nie doszło.”  

Poseł Janusz Śniadek (PiS) mówił, że jeden wielki podmiot gospodarczy o znacznym potencjale ekonomicznym stanie się właścicielem drugiego, „ale tylko w kwestii formalnej”.  

„Zawsze byłem przeciwny fizycznemu łączeniu obu spółek w jeden podmiot prawny, ponieważ to mogłoby przynieść fatalne skutki finansowe dla Pomorza. Jednak dzięki proponowanej konstrukcji połączenia obu spółek nic takiego na szczęście nie nastąpi. Utraty wpływów podatkowych w regionie na pewno nie będzie.” – zapewniał Janusz Śniadek, będący wówczas szefem pomorskiej PiS.

(…)

Poseł Smoliński zapowiadał nawet sprzeciw, gdyby Orlen chciał wchłonąć Lotos: „Jestem przeciwny likwidacji Lotosu jako poseł z tego regionu. Wiem, że Orlen jest tym zainteresowany, natomiast ja i inni posłowie będziemy temu przeciwni”. Takiego sprzeciwu posłowie PiS nigdy nie wyrazili. 

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk