Brat Obajtka rezygnuje z ważnego certyfikatu. „Lasy będą cięte bez ograniczeń”.

2022-08-13

Drewno z pomorskich lasów od listopada nie już będzie objęte ważnym ekologicznym certyfikatem — zdecydował Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, brat Daniela Obajtka. Na alarm bije zarówno biznes, jak i ekolodzy.

„Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że podjęła decyzję o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC” – czytamy w wydanym 11 sierpnia komunikacie opublikowanym na stronie gdańskiej RDLP. Oznacza to, że w listopadzie drewno z pomorskich lasów utraci najważniejszy międzynarodowy certyfikat.

O tych planach już na wiosnę opowiadał dyrektor RDLP w Gdańsku Bartłomiej Obajtek (prywatnie brat szefa PKN Orlen Daniela Obajtka). Jak podaje „Rzeczpospolita”, argumentem podanym przez RDLP było to, że utrzymanie certyfikatu „skutkować może szeregiem szkód w gospodarce leśnej, a co się z tym wiąże, także w gospodarce krajowej i w przemyśle drzewnym przez znaczące, w nieodległej perspektywie czasowej, ograniczenie dostępności drewna z polskich lasów na rynku wewnętrznym”.

Pomysł ten nie wzbudził entuzjazmu biznesu, który może w konsekwencji po prostu stracić klientów.

– Klient nie kupi naszych produktów bez tego certyfikatu. Dziś się szczycimy produkcją okien czy mebli, za chwilę będziemy wyłączeni z rynku – mówił w kwietniu „Rz” Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Według niego to właśnie zagraniczni klienci wymagają certyfikatu FSC.

Przeciwko decyzji gdańskiego oddziału Lasów Państwowych protestują również ekolodzy. „Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń międzynarodowego certyfikatu FSC” – piszą członkowie organizacji „Nasze Lasy”. (…)

Posłanki Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka złożyły w tej sprawie interpelację poselską do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy. W piśmie pytają:

– Jakie były przyczyny decyzji o rezygnacji certyfikacji leśnej w systemie FSC?
– Czy przeprowadzono analizę skutów i zagrożeń dla środowiska tej decyzji? Jeśli tak, to proszę o jej udostępnienie.
– Czy przeprowadzono analizę skutów i zagrożeń dla ludzi zamieszkujących Pomorze, dla ochrony przyrody i dla podmiotów gospodarczych powiązanych z przemysłem drzewnym?

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk