Skwer im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku już otwarty

2022-07-01

Przy ulicach Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu, otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Uroczystość z udziałem opozycyjnych posłanek i samorządowców stała się także okazją do podziękowań, ale i przypomnienia o postulatach dotyczących wsparcia ukraińskich uchodźców oraz miast w tym kraju. W wydarzeniu uczestniczył konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksander Plodostyi.

Ponad wszelkimi podziałami została przyjęta uchwały Rady Miasta Gdańska nadająca temu skwerowi nazwę Bohaterskiego Mariupola. Miejsce – nieprzypadkowe; myślę, że wielu z państwa wie dlaczego tutaj, a ci, którzy nie wiedzą, jak pójdą 200 metrów dalej się dowiedzą – tłumaczyła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która przypomniała, że stolicę Pomorza i Mariupol łączą szczególne więzy – miasta są partnerskimi, a w 2017 roku wspólnie z organizacją pozarządową Gdańsk utworzył i finansował u ukraińskiego partnera Lokalną Agencję Demokracji. – Mariupol był stawiany jako przykład zmian możliwych w Ukrainie: miejsca, gdzie rozwijała się demokracja lokalna, gdzie były przejrzyste, transparentne procedury, gdzie korupcja była zwalczana, a inwestycje zagraniczne płynęły szerokim strumieniem. Dzisiaj każdy z nas może obejrzeć w internecie, na zdjęciach jak wygląda to miasto i jak bardzo wściekle było atakowane i jak wściekle jest do tej pory niszczone – dodała.

Miasto Mariupol teraz, niestety jest miastem – symbolem; jest symbolem barbarzyństwa rosyjskiej armii i naprawdę na tym mieście, na jego mieszkańcach możemy zobaczyć, jaki cel ma przed sobą to wojsko. My również na zachowaniu żołnierzy i ludzi możemy zobaczyć na co właśnie gotowy jest ukraiński naród i ukraińscy mieszkańcy, żeby uratować – podkreślił z kolei konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksander Plodostyi. (…)

Głos zabrała również posłanka Agnieszka Pomaska: – Każdy z nas tutaj w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce spotyka się z dużymi wyrazami wdzięczności ze strony Ukrainek i Ukraińców, ale ja chciałam powiedzieć, że wy wszyscy, którzy przyjeżdżacie na Pomorze i do Gdańska jesteście dla nas ogromną wartością i chciałam wam wszystkim, którzy przyjeżdżacie do nas po prostu podziękować.

Czytaj więcej

źródło: zawszepomorze.pl

Obejrzyj relację z uroczystości

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk