KRRiT nie karze TVP za propagandę o Tusku, po skargach kolejne upomnienie

2022-05-17

Posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na materiały „Wiadomości” poświęcone Donaldowi Tuskowi. W odpowiedzi na jej pismo przewodniczący KRRiT stwierdził, że TVP w relacjach o byłym premierze „nie stanowiły bezstronnej informacji”.

Donald Tusk to jeden z „antybohaterów” głównych wydań „Wiadomości” w TVP. Przewodniczący PO pojawia się w negatywnych kontekstach w materiałach reporterów, z różną częstotliwością.

W połowie kwietnia TVP1 i TVP Info pokazały film dokumentalny Marcina Tulickiego „Nasz człowiek w Warszawie”. Autor chwalił nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego za twardą postawę wobec Rosji, w opozycji do tego pokazywano Donalda Tuska jako polityka sprzyjającego Kremlowi.  W dokumencie pojawiły się drastyczne zdjęcia z wojen w Czeczenii, Gruzji i na Ukrainie.

Na film skarżyli się widzowie – KRRiT otrzymała w związku z emisją 7 skarg. W związku z krytyką Tuska widzowie skarżyli się w ostatnim czasie nie tylko na dokument Tulickiego. – Do KRRiT wpływają skargi w sprawie sposobu pokazywania Donalda Tuska w TVP, ogólne, bez wskazania konkretnych wydań „Wiadomości” ani dat emisji. Główne zarzuty pojawiające się w skargach to brak obiektywizmu i zbyt duża ilość materiałów na ten temat – informowała Czuczman.

Skargi w związku ze sposobem ukazywania Donalda Tuska kierowała do KRRiT również posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Nawet KRRiT przyznaje, że materiały „Wiadomości” TVP poświęcone @donaldtusk „nie stanowiły bezstronnej informacji” – napisała na Twitterze posłanka PO Agnieszka Pomaska. Zamieściła przy tym skan pisma od przewodniczącego KRRiT.

Czytamy w nim, że zdaniem KRRiT TVP dopuszczała się w relacjach o byłym premierze publiczny nadawca zastosował zabiegi, które „nie stanowiły bezstronnej informacji”. Rada wyliczyła, że TVP: „wielokrotnie ilustrowała tymi samymi materiałami sposób kadrowania” Tuska; „wplatała do różnych materiałów wyrwane z kontekstu fragmenty nagrań archiwalnych”.

Czytaj więcej

źródło: wirtualnemedia.pl

Zobacz tweet Posłanki Pomaskiej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk