Posłowie apelują do premiera i ministra zdrowia o zwiększenie nakładów na psychiatrię dziecięcą!

2022-05-19

Przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej, pomorscy posłowie oraz przedstawiciele samorządu województwa z marszałkiem Mieczysławem Strukiem odwiedzili w czwartek, 19 maja Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod szpitalem zaapelowali o natychmiastowe zmiany systemowe i zwiększenie nakładów finansowych na psychiatrię dzieci i młodzieży. – Sytuacja jest paląca, od tego zależy życie dzieci i nastolatków – powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Od początku roku nie zwiększyło się finansowanie oddziałów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Skutki są widoczne – w dramatycznej sytuacji są dziś praktycznie wszystkie szpitale psychiatryczne przyjmujące dzieci w Polsce. Także oddział na gdańskim Srebrzysku, gdzie wskutek przeludnienia trzeba było pod koniec kwietnia 2022 roku wstrzymać przyjęcia pacjentów.

W konferencji uczestniczyli przewodnicząca zespołu posłanka Marta Golbik, pomorscy posłowie, przedstawiciele samorządu. Niestety, zabrakło przedstawicieli wszystkich sił politycznych, w tym Prawa i Sprawiedliwości.

Goście szpitala zobaczyli dostawki na szpitalnych korytarzach, usłyszeli o potrzebie natychmiastowego wsparcia oddziału pomocą, chociażby tymczasową. (…)

Marta Golbik podkreśliła, że spotkanie zespołu odbywa się na zaproszenie marszałka, a władze Pomorza są szczególnie zainteresowane losem najmłodszych pacjentów. Są jednak w Polsce województwa, gdzie tego zainteresowania nie ma, a w niektórych regionach Polski w ogóle brakuje oddziałów psychiatrycznych dzieci i młodzieży.

Dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku przypomniał, że podstawową przyczyną problemów jest niedofinansowanie psychiatrii. Większość kadry odchodzi do sektora prywatnego, gdzie oferowane są o wiele wyższe stawki. Tylko w czasie pandemii oddział dziecięco-młodzieżowy przyniósł 2,5 miliona złotych strat i, gdyby nie pomoc władz samorządowych, zamiast wstrzymania przyjęć, trzeba by było podjąć decyzję o zamknięciu oddziału.

– Warto zmienić myślenie o psychiatrii dzieci i młodzieży – powiedział dyrektor Kaszubowski. – To nie wydatek, ale inwestycja która zwraca się w przyszłości.

– Podczas odwiedzin w szpitalu mogliśmy zobaczyć jak w soczewce stan opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży – stwierdziła Agnieszka Pomaska. – Jest coraz gorzej. Narasta liczba prób samobójczych, są to zatrważające statystyki. A pomoc państwa maleje. Chociaż minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki chwalą się tą pomocą, widzimy, że budżet musi łatać marszałek.

Po zakończeniu konferencji w siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyła się debata na temat stanu pomorskiej, i nie tylko, psychiatrii dzieci i młodzieży.

Obejrzyj zapis transmisji z konferencji prasowej

Obejrzyj zapis posiedzenia Zespołów Parlamentarnych

źródło: zawszepomorze.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk