Nowy terminal portowy w Gdyni. We wrześniu przecinali wstęgę, nie działa do dziś

2022-04-20

Mija siódmy miesiąc od oddania do użytku nowego terminalu promowego w Porcie Morskim w Gdyni. Do dziś nie odprawił żadnego statku. Na krytykę opozycji zdecydował się odpowiedzieć wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Materiał magazynu „Polska i Świat”.

Terminal promowy, ale bez promów. Posłowie opozycji pytają, gdzie są obiecane statki. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska pokazuje zdjęcie z 23 września 2021 roku – wtedy odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi. Podkreśla, że od września jeszcze nikt nie skorzystał z nowego terminalu.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała jest na urlopie, ale wysłał odpowiedź na zarzuty opozycji. „Wiem, że tam dziś Aziewicz z Pomaską robili wielką aferę o nic, w związku z moim udziałem na uroczystości zakończenia budowy i zamknięcia projektu unijnego, ale mój związek ze sprawą jest taki, że byłem jednym z zaproszonych na uroczystość gości. Traktuję to jednak jako uznanie dla rozpoznawalności mojego nazwiska„.

Skąd pośpiech z przecinaniem wstęgi? Chodziło o rozpoznawalność projektu. – Projekt jest dofinansowywany z funduszy Unii Europejskiej i procedury wymagają, żeby uroczyście poinformować społeczeństwo o tym, że środki europejskie zostały zainwestowane. Obiekt był gotowy, w związku z tym ogłosiliśmy zakończenie procesu budowalnego i przystąpiliśmy do procedury odbiorowej – wyjaśnia wiceprezes zarządu Portu Morskiego w Gdyni Kazimierz Koralewski.

Tu zaczęły się schody. Terminal trzeba było zamknąć, żeby go otworzyć, już dla pasażerów. – Straż pożarna podniosła wymogi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo terminalu. W związku z tym przebudowujemy całą instalację oddymiającą – informuje Koralewski.

Operatorzy promów stoją już w blokach startowych. Stena Line Polska przekazała, że najprawdopodobniej rozpocznie kursowanie z nowego terminalu w czerwcu, ale konkretna data nie jest jeszcze znana. O tym, że jeszcze nie zapadły decyzje w sprawie terminu rozpoczęcia działalności w Gdyni poinformowała również Polska Żegluga Bałtycka S.A.

Port Morski zapewnia, że terminal będzie otwarty przed wakacjami. – Przygotowujemy się na okienko przewozowe, kiedy jednego dnia ze starego terminalu odpłynie prom, a już przybije nowa załoga, przywita go w nowym terminalu. Mamy kilka dat w czerwcu, któraś z nich się spełni – zapewnia Koralewski.

Dziś promy dopływają w głąb miasta. Nowy terminal jest bliżej centrum i co ważne, szybciej będzie można zawinąć do portu. Od cumowania do wyjścia z portu mają minąć nie więcej niż dwie godziny.

Zacumują tu też większe jednostki. Największy prom, będzie mierzył 240 metrów długości. Przeprowadzono pierwszą próbę cumowania. – Z pewnością będzie większy ruch przewozowy na wschodnim wybrzeżu – przewiduje kapitan żeglugi wielkiej Mirosław Folta.

Drugie otwarcie terminalu nastąpi przed wakacjami. – Pytanie, czy ta wstęga znowu nie będzie tutaj przecinana? Na pewno będziemy w tej sprawie patrzyli rządowi na ręce – zapowiada Agnieszka Pomaska.

źródło: tvn24.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk