O planowanej na Westerplatte inwestycji informują od kilku dni lokalne media. „Gazeta Wyborcza”, powołując się na dokumentację przetargu ogłoszonego przez Muzeum II Wojny Światowej, napisała w czwartek, że na Westerplatte powstać ma budynek mieszczący apartamenty na wynajem, płatny parking na 200 pojazdów oraz punkt obsługi ruchu turystycznego i sklep z pamiątkami.

Przeciwko szykowanej inwestycji zaprotestowali w czwartek gdańscy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Agnieszka Pomaska i Piotr Adamowicz.

Pomaska określiła inwestycję jako „skandaliczną”. Zwróciła uwagę, że dzięki inicjatywie nieżyjącego już prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od końca lat 90. miasto Gdańsk organizowało na Westerplatte obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Ale politycy Prawa i Sprawiedliwości postanowili te uroczystości zepsuć. Przypomnę incydent, kiedy to harcerz nie mógł odczytać apelu pamięci. Przypomnę całą akcję związaną z przejęciem terenu Westerplatte przez skarb państwa i specustawę, która była pretekstem do tego, żeby kontynuować wojnę z miastem Gdańsk i z tymi, którzy do tamtego czasu co roku czcili pamięć polskich bohaterów” – mówiła posłanka KO.

Przypomniała, że zgodnie z deklaracjami PiS na terenie Westerplatte miało powstać muzeum, tymczasem – dodała – zamiast tego mają powstać apartamenty na wynajem. „Westerplatte to miejsce pamięci, to miejsce święte dla wszystkich Polaków, którzy co roku przyjeżdżają i pamiętają o naszych bohaterach. Dzisiaj PiS pod pretekstem porządkowania tego terenu tak naprawdę dokonuje grabieży i profanacji tego terenu. Nie przedstawiło żadnej koncepcji budowy muzeum, a jednocześnie buduje apartamenty na wynajem” – podkreśliła Pomaska.

Czytaj więcej

źródło: gazetaprawna.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji prasowej Posłów KO