KO nie poprze kandydatury Nawrockiego na prezesa IPN. „To funkcjonariusz PiS”

2021-05-28

Koalicja Obywatelska nie poprze kandydatury dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Posłowie KO przekonywali w piątek, że Nawrocki nie spełnia kryteriów apolityczności, a do tego ma skromny dorobek naukowy. Jest przede wszystkim funkcjonariuszem PiS – podkreślała Agnieszka Pomaska (KO).

Sejm ma głosować w piątek nad powołaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W połowie maja sejmowa komisja sprawiedliwości rekomendowała wybór na to stanowisko historyka, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.

Kandydatury tej nie poprze klub Koalicji Obywatelskiej. Gdańska posłanka Agnieszka Pomaska podkreślała na piątkowej konferencji prasowej, że prezes IPN powinien być przede wszystkim osobą apolityczną i cieszącą się nieposzlakowaną opinią. Kandydatura pana Karola Nawrockiego nie spełnia tych kryteriów, jest nie do zaakceptowania dlatego, że pan Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, niestety pełniąc tę funkcję wielokrotnie udowodnił, że jest przede wszystkim funkcjonariuszem Prawa i Sprawiedliwości – oceniła posłanka KO.

Jak dodała, Nawrocki realizuje w Muzeum linię polityczną PiS. Nie jest osobą, która powinna stać ponad podziałami politycznymi, która powinna pokazywać przede wszystkim prawdę historyczną, a nie poddawać się politycznym naciskom i nie powinna prowadzić działalności politycznej w tak ważnej instytucji, w tak ważnym miejscu, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej – zaznaczyła Pomaska. Dlatego – jak zapowiedziała – klub KO będzie głosował przeciwko powołaniu Nawrockiego na prezesa IPN.

Czytaj więcej

źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Obejrzyj zapis video konferencji prasowej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk