Posłanki KO mają pomysł na ochronę lasów. O wycinkach ma decydować sejmik, a nie dyrektor Lasów Państwowych

2021-05-24

Pomorskie posłanki Koalicji Obywatelskiej przedstawiły w poniedziałek własny projekt ustawy na ochronę lasów. O planach ich urządzania miałyby decydować sejmiki województw, a nie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. – Czy może chronić las ktoś kto żyje z ich wycinki? – pytali retorycznie ekolodzy.

W ub. tygodniu głośno było o kontrowersyjnym projekcie zmian w ustawie o lasach autorstwa posłów PiS. Chcieli w niej wprowadzić zmianę, która przewidywała, że lasy, grunty i inne nieruchomości w zarządzie Lasów Państwowych mogłyby być zamieniane na inne grunty, jeśli ich powodem miała być „polityka państwa związana ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”.

Projekt został powszechnie skrytykowany, zarzucano mu, że dopuszcza zamianę hektara lasu na hektar nieużytków po to, by w lesie powstała np. spalarnia odpadów. W czwartek jednak projekt przepadł na komisji.

W poniedziałek pomorskie posłanki Koalicji Obywatelskiej zorganizowały konferencję, podczas której raz jeszcze skrytykowały pomysł PiS, a także przedstawiły własny projekt na ochronę lasów przed wycinką.

– Ustawa podpisana przez 30 polityków PiS miała doprowadzić do sytuacji, że będzie możliwa zamiana naszych pięknych lasów na tereny przemysłowe czy fermy drobiu albo śmietnisko – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. – Udało nam się ją odrzucić w pierwszym czytaniu, ale wiemy, że to nie koniec, wiemy, że ten zamach na polskie lasy będzie przez PiS kontynuowany. Dlatego nasza posłanka Małgorzata Chmiel proponuję ustawę, która będzie chroniła lasy przed wycinką.

Czytaj więcej

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji Posłanek

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk