Koalicja Obywatelska domaga się pilnej kontroli NIK w Marynarce Wojennej

2021-05-31

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej domagają się, aby NIK przeprowadziła kontrolę w Marynarce Wojennej RP. Chcą, by Izba sprawdziła m.in. czy informacje przekazane w anonimowym liście ws. rzekomej fatalnej sytuacji okrętu są prawdziwe.

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w poniedziałek w Gdyni konferencję prasową, której tematem była sytuacja w Marynarce Wojennej RP. Nawiązali m.in do listu o stanie technicznym okrętu podwodnego ORP Orzeł, pod którym nadawcy podpisali się jako załoga jednostki. Jego treść opublikowano w ubiegłym tygodniu na łamach serwisu „Wyborczej Trójmiasto”. Autorzy pisma podkreślili, że ORP Orzeł jest w „opłakanym stanie”, podobnie jak „cała Marynarka Wojenna”.

„Składamy wniosek do Najwyższej Izby kontroli o przeprowadzenie kontroli w obszarze wydatków ponoszonych w związku z konserwacją, modernizacją, eksploatacją okrętu podwodnego ORP Orzeł, zbadanie działań podejmowanych w następstwie ukrytych awarii lub usterek w okręcie ORP Orzeł, działań podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa marynarzy korzystających z tego okrętu, a także działań mających na celu pozyskania nowych okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej” – poinformowała posłanka Barbara Nowacka.

Jak dodała, chodzi o bezpieczeństwo Polski i obywateli. „Sprawa jest poważna, dlatego oczekujemy natychmiastowej kontroli NIK oraz pilnych działań ze strony rządu” – zaznaczyła Nowacka.

Parlamentarzyści KO, chcą też wiedzieć, kiedy powstaną nowe okręty podwodne i okręty obrony wybrzeża.

„Spotykamy się w Gdyni, by zwrócić uwagę opinii publicznej i przypomnieć, że stan Marynarki Wojennej jest tragiczny. Apelujemy do rządu o podanie konkretnych działań, które zostaną podjęte w najbliższej przyszłości, aby przywrócić elementarną zdolność Marynarki Wojennej do wykonywania zadań w obronie naszego kraju. Nie odpuścimy tej sprawy” – powiedział poseł Czesław Mroczek, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

„Program Batory to miała być nie tylko budowa promów, ale i okrętów, w tym trzech podwodnych. Z planów, poza rdzewiejącą stępką, nic nie zostało. Będziemy domagali się rzetelnych informacji nie tylko na temat budowy polskich promów, okrętów, ale również kondycji Marynarki Wojennej” – podkreśliła posłanka Agnieszka Pomaska.

Czytaj więcej

źródło: portalmorski.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji prasowej Posłów KO

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk