KO: na posiedzeniu połączonych komisji będziemy wnioskować o odrzucenie projektu noweli o lasach

2021-05-18

Na wtorkowym posiedzeniu połączonych komisji klub Koalicji Obywatelskiej będzie wnioskował o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy o lasach, autorstwa PiS – zapowiedziały we wtorek posłanki KO. Według nich, projekt ten prowadzi do prywatyzacji Lasów Państwowych.

We wtorek połączone sejmowe komisje: gospodarki i rozwoju oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa zajmą się projektem PiS dotyczącym zmiany ustawy o lasach.

Jak wskazali autorzy projektu, zmierza on do rozszerzenie możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.

Projektowana zmiana wprowadza możliwość zamiany „w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza” – napisano w uzasadnieniu. Według wnioskodawców zmiany mają przyczynić się do tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego w związku z inwestycjami prowadzonymi na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych.

Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaski (KO) po pandemii potrzebujemy takiego prawdziwego zielonego ładu. „A działania polityków i parlamentarzystów PiS prowadzą do czegoś odwrotnego” – oceniła.

Według niej, „ta proponowana zmiana ustawy prowadzi wprost do prywatyzacji Lasów Państwowych, prowadzi do sytuacji, w której będzie można prowadzić inwestycje w lasach, w tych miejscach do których dzisiaj ludzie chodzą na spacery, do których chodzą odpocząć”. „A wiemy, jak w tych trudnych czasach – czasach pandemii jest to dla wszystkich niezwykle ważne” – powiedziała posłanka KO.

I dlatego – jak dodała – „dzisiaj mówimy: stop niszczeniu polskich lasów, niszczeniu polskiej przyrody”. „Mówimy i zwracamy się do wszystkich polityków PiS: opamiętajcie się, nie tędy droga” – apelowała Pomaska. „Stop prywatyzacji Lasów Państwowych przez Prawo i Sprawiedliwość” – dodała.

Czytaj więcej

źródło: portalsamorzadowy.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji Posłanek KO

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk