„Nie ma zgody na kandydaturę Nawrockiego na prezesa IPN; to propagandysta”

2021-05-20

Koalicja Obywatelska nie poprze kandydatury dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN, który – w ocenie posłów KO – jest propagandystą PiS. Nie ma naszej zgody na to, żeby IPN stał się przez kolejne pięć lat pasem transmisyjnym polityki historycznej PiS – powiedział Michał Szczerba (KO).

Sejm ma w czwartek zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.

Kandydaturę dr. Nawrockiego w ostrych słowach skrytykowali w czwartek posłowie Koalicji Obywatelskiej. Agnieszka Pomaska przekonywała na konferencji prasowej, że prezesem IPN powinna być osoba apolityczna, bezstronna i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. „Pan Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opinii” – podkreśliła posłanka.

W jej ocenie, Nawrocki jako dyrektor gdańskiej placówki „wielokrotnie udowodnił, że jest elementem całego układu PiS-owskiego”. „Jego działalność ma się przede wszystkim wpisywać w potrzebę utrzymania przez tę ekipę władzy w Polsce” – stwierdziła posłanka KO.

Przypomniała ponadto, że dr Nawrocki tuż po objęciu stanowiska dyrektora gdańskiej placówki, zmienił jej wystawę – w ocenie Pomaskiej – „w sposób skandaliczny”. „Zmienił też film kończący wystawę w Muzeum II Wojny Światowej. W tej sprawie był wyrok sądu i muzeum musiało zapłacić 10 tys. zł. Zostało stwierdzone, iż muzeum i dyrektor Nawrocki po prostu naruszyli prawo” – zaznaczyła posłanka KO.

Pomaska wytknęła też Nawrockiemu „skandaliczny” sposób zwalniania przewodników muzeum. „Przypomnę też kwestię zakazu zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej z udziałem historyków uczących lekcji historii w jednej w gdańskich szkół. Od czasu pana Nawrockiego, żeby oprowadzać po muzeum trzeba być przewodnikiem podpisującym bardzo specyficzna klauzulę” – powiedziała Pomaska. Jak dodała, Nawrocki nie może być zatem „ani kandydatem ani prezesem Instytutu Pamięci Narodowej”.

Czytaj więcej

źródło:portalsamorzadowy.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji Posłanki Pomaskiej i Posła Szczerby

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk