KO chce rozszerzenia porządku obrad Sejmu o informację premiera nt. stanu negocjacji unijnego budżetu.

2020-10-140

KO chce rozszerzenia porządku obrad Sejmu o informację premiera nt. stanu negocjacji unijnego budżetu. Nitras: Wiemy, że jak Kaczyński mówi, że jest gotowy zawetować budżet, to rzeczywiście jest gotowy to zrobić.

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej złożyliśmy dzisiaj na ręce pani marszałek Witek wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację Prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych i informacje dot. stanu negocjacji nowego budżetu Unii Europejskiej oraz towarzyszącemu mu funduszu odbudowy, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa. W ostatnich dniach, za pośrednictwem wywiadu prasowego nowego wicepremiera pana Jarosława Kaczyńskiego dowiedzieliśmy się, że rząd polski – w opinii wicepremiera Kaczyńskiego – jest gotowy zawetować budżet unijny. To jest ten sam projekt budżetu, którym jeszcze niedawno premier chwalił się, budżetem, którego Polska, łącznie z funduszem odbudowy, jest największym europejskim beneficjentem. Ze strony wicepremiera Kaczyńskiego spotkało nas już na tyle dużo niespodziewanych zdarzeń i decyzji, że wiemy, że jak mówi, że jest gotowy w imieniu rządu zawetować europejski budżet, to jest gotowy to zrobić” – mówił na konferencji prasowej Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

Okazuje się, że [w polskiej polityce zagranicznej] może być jeszcze gorzej. Dzisiaj na tacy jest 550 mld złotych, z których Polska może skorzystać albo nie. Głos Jarosława Kaczyńskiego, który dzisiaj jest członkiem rządu, stawia pod znakiem zapytania możliwość korzystania z unijnych funduszy w kolejnej perspektywie finansowej UE. Składamy wniosek po to, żeby Polacy dowiedzieli się, o co w tym wszystkim chodzi, w którą stronę zmierza polska polityka zagraniczna i w którą stronę zmierza rozwój naszego kraju – na Wschód czy na Zachód” – mówiła Agnieszka Pomaska z KO.

Także w Senacie będziemy oczekiwać na informacje w tej sprawie. Na najbliższym posiedzeniu Senatu. Wiedzieliśmy o tym i PiS wielokrotnie dawało dowody tego, że swój interes partyjny stawia wyżej aniżeli interes Polski. PiS dawało wielokrotnie poznać, że także interes Wspólnoty jest mało znaczący w stosunku do interesu wąskiej grupy liderów PiS” – mówił senator Bogdan Klich z KO.

Obejrzyj relację video z konferencji prasowej

źródło: 300polityka.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk