W urodziny Mostu Tczewskiego parlamentarzyści deklarują współpracę. Ponad podziałami

2020-10-130

12 października minęły 163 lata od oddania do użytku Mostu Tczewskiego. W tym roku święto najcenniejszego zabytku Tczewa jest dość smutne – bo wciąż nie wiadomo, czy skarb państwa zdecyduje się przejąć to arcydzieło techniki i sfinansować jego odbudowę. Aby przypomnieć, że Most Tczewski wciąż czeka na przywrócenie swojego należytego miejsca w historii, do Tczewa zaproszono posłów, senatorów i europarlamentarzystów z całego Pomorza. Kulminacyjnym punktem spotkania było dopisanie listu o podjęciu wspólnych działań na rzecz odbudowy obiektu, na którym padły pierwsze strzały II wojny światowej.

W październiku 1857 roku nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października minęły 163 lata od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie. Z tej okazji Starostwo Powiatowe przy współpracy Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu Tczewskiego i dziennikarzy zrzeszonych w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte zorganizowało Święto Mostu Tczewskiego. Zaproszenia na wydarzenie wystosowano do wszystkich parlamentarzystów i europarlamentarzystów z Pomorza. W Tczewie pojawili się przedstawiciele wszystkich sił politycznych – m. in. Kazimierz Smoliński, Kacper Płażyński, Tadeusz Cymański, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Chmiel i Beata Maciejewska.

Obecną sytuację związaną ze stanem mostu przybliżył starosta Mirosław Augustyn: Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście się Państwo przybyć na naszą konferencję, aby wspólnie walczyć o odbudowę tego zabytku – mówił starosta. – Starostwo nie ma złotówki, żeby do tego projektu dokładać. Prosimy aby, państwo spowodowali – że będzie w końcu decyzja o odbudowie. Czekamy od czerwca, co dalej. Nie chodzi tutaj o politykę. Chcemy oddać ten most od razu, bez zastanowienia. Chcemy tylko 100-procentowego finansowania ze strony państwa – proszę Was – proszę potraktujecie tę sprawę priorytetowo – zwracał się do parlamentarzystów.

 
Małgorzata Chmiel podkreślała, że remont mostu ciągnie się już latami i apelowała, by wszyscy bez względu na barwy polityczne poparli inicjatywę ustawodawczą ws. przejęcia mostu przez skarb państwa, złożoną wcześniej przez KO:  – To jest tak ważny zabytek, że uczą się o nim studenci. – zaś Agnieszka Pomaska dodawała – Obecność parlamentarzystów z wszystkich opcji pokazuje, że to może być sprawa apolityczna. Za trzy dni miną trzy miesiące od złożenia naszej specustawy – proszę przedstawicieli partii rządzącej prosić o nadanie biegu tej inicjatywie. (…)
 
Głównym punktem spotkania było podpisanie specjalnego listu na rzecz współpracy dotyczącej ratowania mostu:

– Z okazji tegorocznego Święta Mostu Tczewskiego zwracamy się do Pana Premiera o wsparcie działań mających na cel przejęcie przez Państwo Polskie odpowiedzialności za Most Tczewski, miejsce wybuchu II wojny światowej, w formie przekazania środków na dokończenie jego przedłużających się odbudowy – napisano w liście – W tym roku obchodzimy 100-lecie Tczewa do Polski. To właściwy moment na naprawę złej decyzji, która ciąży nad mostem od dwudziestu lat.
 
 
źródło: tcz.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk