Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotusu przez Orlen; mówią o „wyprzedaży majątku narodowego”

2020-10-160

Gdańscy posłowie KO skrytykowali w piątek planowane przejęcie Lotusu przez PKN Orlen, nad którym – ich zdaniem – resort aktywów państwowych nie panuje. Przestrzegali też przed „wyprzedażą majątku narodowego”, która – według niech – wiąże się z fuzją obu spółek.

Planowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen było przedmiotem piątkowych obrad sejmowej komisji energii, klimatu i aktywów państwowych. Informacji w tej sprawie udzielił posłom m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Odpowiedzi przez niego udzielane nie usatysfakcjonowały jednak gdańskich posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy krytykowali także nieobecność na posiedzeniu komisji szefa MAP Jacka Sasina oraz sposób prowadzenia obrad przez szefa komisji Marka Suskiego (PiS). Mieli pretensje o to, iż nie zezwolił na wypowiedzi prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz i marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi (oboje chcieli zabrać głos zdalnie).

„Domagaliśmy się dzisiaj na posiedzeniu komisji informacji i żadnej rzetelnej informacji nie otrzymaliśmy” – podkreśliła Agnieszka Pomaska (KO). Oceniła przy tym, iż planowana fuzja Lotosu z Orlenem oznacza „wyprzedażą majątku narodowego”. „Nie wiemy też, w czyje ręce polskie stacje, ponad 350 stacji Lotosu trafi. Czy trafi w rosyjskie ręce? Być może, jeśli nie w pierwszej kolejności, czy w drugiej kolejności. Czy polskie interesy są zabezpieczone? Tego nie wiemy” – przekonywała posłanka KO.

Zapowiedziała, że politycy Koalicji Obywatelskiej będą w dalszym ciągu pytać o szczegóły dotyczące planowanej transakcji i oczekiwać transparentności w tej sprawie. „Nie zgadzamy się na wyprzedaż majątku narodowego i nie zgadzamy się z brakiem zabezpieczenia polskich interesów, jeśli chodzi o sektor energetyczny, sektor paliwowy. Widzimy tutaj wiele zagrożeń” – powiedziała Pomaska. (…)

Proces przejęcia kapitałowego Lotosu przez PKN Orlen zaczął w lutym 2018 r., podpisaniem Listu Intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z kolei w kwietniu 2018 r. w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

W lipcu br. Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Uzależniono je jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

źródło: wnp.pl

Obejrzyj zapis video z konferencji

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk