Sejm przyjął specustawę w sprawie Westerplatte. Historyczny teren w Gdańsku w rękach PiS

2019-07-050

W czwartek wieczorem Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte, wywłaszczając de facto historyczne miejsce pamięci spod jurysdykcji władz Gdańska. Specjalna ustawa odbiera Gdańskowi własność terenu i zezwala na budowę muzeum według wizji Prawa i Sprawiedliwości, z pominięciem obowiązujących przepisów.

Projekt ustawy „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” został złożony w Sejmie 8 maja. Tydzień później była gotowa opinia, że nie jest on zgodny z prawem unijnym, i projekt został skierowany do komisji infrastruktury.

Wszystko wskazywało na to, że rząd PiS i tak postawi na swoim, ale wprowadzenia specustawy spodziewano się jesienią. Niespodziewanie została ona jednak przyjęta w czwartkowy wieczór.

źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki dotyczące m.in. zmiany jej tytułu.

Przyjęcie ustawy poprzedziła burzliwa dyskusja. Posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska oceniła, że debata nad projektem jest „pełna kłamstw” i zarzuciła posłom PiS „wszczynanie wojny” w Sejmie. – To nie jest ustawa o budowaniu czegokolwiek, o powstaniu muzeum, to ustawa o tym, żeby PiS mógł zagarnąć teren Westerplatte – powiedziała.

źródło: wiadomosci.onet.pl

Zobacz wystąpienie Posłanki Pomaskiej ws. Westerplatte

fot. Bartosz Bańka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk