PO i Nowoczesna sprzeciwia się przeniesieniu Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy

2018-03-120

Pomorskie posłanki Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – Agnieszka Pomaska i Ewa Lieder – protestują przeciwko planom przeniesienia głównej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) z Gdańska do Warszawy.

– Dzisiaj dowiadujemy się, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej ma być z Gdańska wyprowadzona. Po informacji, że Lotos ma stracić część udziałów na rzecz PKN Orlen, to kolejny zły sygnał dla Pomorza ze strony partii rządzącej. To kolejny przykład na to, że Polska się centralizuje, a nie decentralizuje, że w Polsce nie jest wprowadzony zrównoważony rozwój – powiedziała Pomaska na konferencji prasowej.

W odpowiedzi na interpelację, której współautorem była posłanka PO, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot odnosząc się do kwestii siedziby POLSY, napisał, że została ona „uregulowana przepisami ustawy” o Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Obecnie trwa proces legislacyjny projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej (UD228). Projekt nowelizacji ustawy zakłada przeniesienie siedziby Agencji z Gdańska do Warszawy – czytamy w piśmie Szrota z końca lutego.

Pomaska przypomniała, że w związku z działalnością POLSY trzy trójmiejskie uczelnie – Akademia Marynarki Wojennej, Politechnika Gdańska oraz Akademia Morska – prowadzą od 2015 r. studia Technologie Kosmiczne i Satelitarne.

– Mamy gorący apel do posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, żeby byli posłami i senatorami stąd, z Pomorza i żeby działali na rzecz gospodarki pomorskiej, żeby wsparli nasz apel o pozostawienie Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku, ale też przeciwko połączeniu Lotosu z Orlenem – mówiła Lieder.

Polska Agencja Kosmiczna powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki oraz świadczenie pomocy rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej główna siedziba mieści się w Gdańsku, swoje ośrodki ma też w Warszawie i Rzeszowie.

W październiku 2016 r. premier Beata Szydło odwołała prof. Marka Banaszkiewicza ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej i powierzyła pełnienie obowiązków prezesa agencji pułkownikowi Piotrowi Suszyńskiemu, wiceprezesowi POLSY ds. obronnych.

źródło: trojmiasto.onet.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk