„To nie jest to, o co walczyliśmy”. 36. rocznica Porozumień sierpniowych

2016-08-310

36 lat temu Polska Zjednoczona Partia Robotnicza zawarła z komitetami strajkowymi cztery porozumienia podpisane kolejno w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju oraz w Hucie Katowice. 31 sierpnia 1980 doszło do porozumienia podpisanego przez Lecha Wałęsę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Te wydarzenia zakończyły strajki na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku.

Dziś w godzinach porannych prezydent RP Lech Wałęsa oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Komitetu Obrony Demokracji a także stoczniowcy oraz wielu mieszkańców Trójmiasta i okolic przybyli na Plac Solidarności, na którym upamiętnili wydarzenia sprzed 36 lat. W uroczystości udział wzięli zarówno parlamentarzyści – m.in. Bogdan Borusewicz, Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann, Agnieszka Pomaska, Adam Korol – jak i samorządowcy – m.in. Prezydent Paweł Adamowicz czy Marszałek Mieczysław Struk.

Podczas krótkiego briefingu prasowego była głowa państwa wyraziła swoją dezaprobatę wobec sytuacji, jaka ma miejsce na obecnej scenie politycznej. -Nie zgadzam się z tym, co się obecnie dzieje. To nie jest to, o co walczyliśmy. Trzeba polską demokrację naprawić – powiedział Lech Wałęsa.

Głos zabrał również Grzegorz Schetyna podkreślając, że stocznia w Gdańsku to miejsce szczególne. Mówił, że to tutaj rozpoczął się proces, który doprowadził do wyzwolenia Polski oraz Europy z jarzma komunizmu. -Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby naszej wolności, wolności Europy Środkowej gdyby nie Lech Wałęsa, gdyby nie strajk, gdyby nie 31 sierpnia. Za to dzisiaj dziękujemy i pamiętamy – podkreślił szef PO.

Po oficjalnych uroczystościach w jednej z sal Europejskiego Centrum Solidarności odbyło się spotkanie członków pomorskiej Platformy Obywatelskiej z liderami partii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk