Nigdy więcej wojny. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej

2016-09-010

Był letni, spokojny poranek, gdy nad Wolnym Miastem Gdańskiem padły pierwsze strzały zwiastujące największą tragedię XX wieku. 1 września 1939 na mocy porozumienia pomiędzy Adolfem Hitlerem i Józefem Stalinem wojska niemieckie wkroczyły na terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej. Działania wojenne wkrótce ogarnęły całą Europę, część Azji oraz Afryki doprowadzając do śmierci milionów istnień ludzkich.

Dzisiaj, w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej po raz kolejny na Westerplatte prezydent RP, przedstawiciele rządu, partii politycznych, organizacji pozarządowych, dygnitarze wojskowi i pozostali zaproszeni goście uczestniczyli w obchodach upamiętniających to tragiczne w skutkach wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się o 4.45, czyli o godzinie, w której 1939 padły pierwsze strzały w stronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej ulokowanej na gdańskim półwyspie.

W trakcie uroczystości głos zabrał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Podkreślił, że na Westerplatte zginęło 15 obrońców, ale cała II wojna światowa pochłonęła ponad 70 mln ofiar. -To właśnie tym, którzy w tej wojnie stracili życie, oddajemy dziś pokłon i hołd – powiedział. Po słowach prezydenta Gdańska nastąpiło przemówienie Andrzeja Dudy. Prezydent RP stwierdził, że Gdańsk z dzisiejszej perspektywy jest „wielkim symbolem”. -To tu właśnie nastąpiła swoista pętla: odebrania nam wolności
w 1939 r. przez wojnę, która tu na Westerplatte się zaczęła i jej powrotu poprzez wielki polski ruch Solidarności, który tu właśnie w Gdańsku się narodził – powiedział.

Po wystąpieniu prezydenta została odmówiona modlitwa za ofiary II wojny światowej, którą poprowadził metropolita gdański biskup Leszek Sławoj Głódź. Następnie został odczytany Apel Poległych. Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk